Dokończą Dworską, wybudują rondo

1
832

Mimo wcześniejszych trudności, udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę drugiej części ul. Dworskiej. W ramach inwestycji powstanie również rondo u zbiegu z ul. Starochylicką.

O remoncie ulicy Dworskiej w Chylicach pisaliśmy już kilkukrotnie. Zakończył się już pierwszy etap inwestycji, obejmujący fragment od ul. Nadrzecznej do drogi wojewódzkiej nr 721. Ulica zyskała odwodnienie, nową nawierzchnię i ciąg pieszo-rowerowy. Najważniejszą częścią prac była rozbiórka starego mostu na Jeziorce i budowa nowej konstrukcji. Obecnie trwają odbiory techniczne, możemy więc spodziewać się rychłego otwarcia drogi.

Nieco trudności nastręczył władzom powiatu dalszy odcinek ul. Dworskiej, od ul. Nadrzecznej do skrzyżowania z ul. Starochylicką. Do ogłoszonego na początku lipca przetargu zgłosił się bowiem tylko jeden oferent, którego wycena znacznie przekraczała założony na to zadanie budżet. W tej sytuacji konieczne było unieważnienie postępowania. Inwestycja stanęła pod znakiem zapytania, jednak starosta był zdecydowany, by sfinalizować zadanie. – Nie będziemy zmniejszać zakresu, będziemy negocjować z wykonawcą mostowym (firmą Detal Mosty z Sułkowic – przyp. red.) możliwość podjęcia się tej realizacji, jeżeli to się nie uda, to rozpiszemy nowy przetarg z terminem realizacji na rok przyszły – mówił nam w sierpniu Ksawery Gut. Rzeczywiście, na początku września ogłoszono nowe postępowanie.

Tym razem wyniki były znacznie bardziej optymistyczne. Do przetargu stanęło 6 oferentów, a najkorzystniejszą cenę (nieco ponad 3,9 mln zł) złożyła wspomniana wcześniej firma Detal Mosty. Powiat zdecydował się więc kontynuować współpracę również na kolejnym odcinku.

W ramach inwestycji droga zyska odwodnienie i nowe oświetlenie. Po zachodniej stronie (wzdłuż stadionu) pojawi się nowy chodnik oraz kilkanaście miejsc parkingowych. Drugą stroną ulicy będzie biegła ścieżka rowerowa. Wykonawca zajmie się też oczywiście wymianą nawierzchni jezdni.

Co istotne, zadanie przewiduje również budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Dworskiej z ul. Starochylicką. Ma to upłynnić ruch tym miejscu i zwiększyć bezpieczeństwo pieszych w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej.

Prace mają ruszyć jeszcze w październiku i potrwać 11 miesięcy. Oznacza to, że wyremontowaną Dworską powinniśmy pojechać jesienią 2022 roku. W tym czasie kierowcy mogą spodziewać się utrudnień – szczególnie w czasie budowy nowego ronda. O postępach prac i zmianach w organizacji ruchu będziemy informować na bieżąco na naszych łamach.

Czytaj również: Remont ostatniego fragmentu ul. Dworcowej. Będą utrudnienia

1 KOMENTARZ

  1. Rzymianie, drogę z Rzymu do Sieny 233km budowali 2 lata. Bez maszyn i nowoczesnej technologii, a powiat 500 metrów będzie budował 11 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię