Do 7 razy sztuka

499

Najprawdopodobniej uda się wyłonić wykonawcę przebudowy miejskiego targowiska przy ul. Jana Pawła II w Piasecznie. O ile radni dołożą ponad 1,7 mln złotych.

Zakończony przed tygodniem przetarg na modernizację targowiska był już siódmym z kolei. Gmina przymierza się do realizacji tego zadania od ponad roku. Niestety dotychczas albo nie było ofert w ogóle, albo były niezwykle wysokie i opiewały na 16-18 mln złotych. W tej sytuacji władze gminy zdecydowały się na „okrojenie” inwestycji. Wraz z końcem lutego ogłoszono przetarg w formule „projektuj i buduj”, w którym gmina zrezygnowała na razie z budowy dwukondygnacyjnego budynku socjalnego oraz zadaszenia. Ta część bowiem znacząco podwyższała stawkę.

Będziemy etapować tę inwestycję – powiedział nam na początku lutego burmistrz Daniel Putkiewicz. – W pierwszej kolejności odwodnimy i utwardzimy teren, bo to już w istotny sposób poprawi komfort zarówno sprzedających, jak i klientów targowiska.

Wykonanie projektów i uzyskanie niezbędnych pozwoleń to pierwszy etap zadania. Następnie wykonawca będzie miał za zadanie wykonać wszelkie przyłącza (w tym stanowisko ładowania samochodów elektrycznych), zielony skwer dla celów rekreacyjnych, 101 miejsc parkingowych oraz 254 stanowiska handlowe.

Oferty złożyły trzy firmy. Rozstrzał cenowy jest spory. Najniższa oferta opiewa na blisko 8,4 mln złotych, najwyższa na 16,5 mln zł. Do najtańszej nadal brakuje w budżecie na to zadanie 1,7 mln złotych. Jednak determinacja, by wreszcie wyłonić wykonawcę tej inwestycji, jest dość duża.

– Na najbliższej sesji pojawi się uchwała dotycząca zwiększenia środków – informuje wiceburmistrz Robert Widz. – Jeśli radni się przychylą do pomysłu i nie będzie zastrzeżeń formalnych do oferty, będziemy mogli zawrzeć umowę.

W bieżącym roku i tak wykonawca zdąży w najlepszym wypadku zakończyć prace projektowe i uzyskać pozwolenia na budowę. Same prace budowlane będą realizowane w roku 2020. Zostaną podzielone na dwa etapy tak, by przez cały czas możliwe było prowadzenie handlu na pozostałej części targowiska. Całość ma być oddana do użytku do końca października 2020 roku.