Czy w Tarczynie powstanie nowe liceum i basen?

0
692

Powiat chce zbudować nową siedzibę liceum w Tarczynie. Pod uwagę brany jest zakup dwóch sąsiadujących ze sobą działek. W przyszłości obok szkoły mógłby powstać basen.

Dyskusja na temat potrzeby wybudowania nowej szkoły średniej w Tarczynie trwa od jakiegoś czasu. Po wizycie na miejscu i obejrzeniu na własne oczy warunków w jakich funkcjonuje obecnie LO im. Ireny Sendlerowej, radni z Komisji Oświaty nie mieli wątpliwości, że pilnie trzeba zbudować nową szkołę. W zachodniej części powiatu uczniowie mają bowiem do dyspozycji jedynie dwie klasy w LO im. Sendlerowej w Tarczynie oraz kolejne dwie klasy licealne w zespole szkół w Tarczynie. W nowym liceum bez konieczności trudnych i długich dojazdów do Warszawy czy Piaseczna, mogliby uczyć się młodzi mieszkańcy z gminy Tarczyn, ale też z sąsiednich terenów Prażmowa, Lesznowoli czy zachodniej części gminy Piaseczno. W tej sytuacji powiat rozpoczął poszukiwanie działki, na której nowy obiekt oświatowy mógłby powstać.

Sprzedaż wiązana

– Najpierw szukaliśmy działek Skarbu Państwa z uregulowaną sytuacją. Takie działki na terenie gminy są trzy, ale położone na jej obrzeżach, więc lokalizacja na potrzeby szkoły jest kiepska. Gmina Tarczyn nie ma działek, które mogłyby zostać przeznaczone na tę inwestycję. W kolejnym etapie więc rozpoczęliśmy szukanie nieruchomości należących do osób prywatnych – relacjonował wicestarosta Zdzisław Lis.

Właściciele działki, którą wypatrzył wicestarosta są skłonni sprzedać grunt. Jest tylko jeden problem. Oferta dotyczy dwóch sąsiadujących ze sobą działek. Cena, która zaoferowali za całość to 3,3 mln zł. Powiat zasadniczo potrzebuje na budowę szkoły tej mniejszej, liczącej 7000 m2, ale tej działki osobno właściciele nie chcą sprzedać. Tak narodził się pomysł, by kupić obie działki o łącznej powierzchni 16 tys. m2, na mniejszej zbudować szkołę, a na sąsiedniej mógłby powstać basen. Takiego obiektu sportowego nie ma bowiem  żadna z zachodnich gmin powiatu. W drodze porozumienia z gminą Tarczyn budowa basenu zrealizowana byłaby we współpracy obu samorządów a zarządzaniem obiektem i kosztami jego utrzymania miałaby się zająć już gmina.

Kto za to zapłaci?

W tej kwestii obiekcje miał starosta Ksawery Gut.

Wiem, że istnieje potrzeba budowy nowej siedziby liceum w Tarczynie. Uważam, że ta jedna działka, jest wystarczająca. Jeśli druga miałaby zostać przeznaczona pod basen, którym będzie zarządzać gmina, to gmina powinna też partycypować  w kosztach zakupu działki. To jest poważne przedsięwzięcie i dosyć kosztowne. Trzeba do tego podejść realnie myśląc o kosztach a nie marzeniach – mówił starosta.

Burmistrz Tarczyna była zaskoczona nagłą zmianą stanowiska władz powiatu. Zaznaczyła też, że budżet Tarczyna jest wyjątkowo skromny wobec czego wygospodarowanie środków na zakup nieruchomości nie wchodzi w tej chwili w grę. Dodatkowo część radnych nie była zadowolona z faktu, że właściciele działek oczekują kwoty o 200 tys. zł wyższej niż wynikająca z operatu szacunkowego.

Burmistrz Tarczyna przekonywała, że zaoferowana cena jest bardzo atrakcyjna.

– Ceny działek w tym rejonie Tarczyna rosną z tygodnia na tydzień i są znacznie wyższe od cen, które zaproponowała ta rodzina. Tylko dlatego, że działki mają być przeznaczone na szlachetny cel, są gotowi je sprzedać – podkreśliła Barbara Galicz.

– Jeśli się nie pospieszymy, to za chwilę cena może być znacznie wyższa. To nie jest tak, że właściciele tych działek chcą je sprzedać. Nie mają takiej potrzeby, to my chcemy je kupić. A jeśli nie będziemy działać w sposób zdecydowany, za chwilę może znaleźć się inny oferent albo znacząco wzrosnąć cena – podkreśliła.

Zauważyła, że w studium i mpzp można tak zapisać przeznaczenie działek żeby ewentualnie była możliwość sprzedania w przyszłości tej większej, gdyby się okazało, że samorządy nie są w stanie sfinansować jej zagospodarowania. Działki leżą bowiem w atrakcyjnej lokalizacji przy drodze krajowej nr 7. I wymagają zmiany mpzp dla działki pod szkołę oraz zmiany studium i mpzp dla działki pod basen. Tym miałaby się zając po podjęciu przez radę powiatu decyzji o zakupie nieruchomości, gmina Tarczyn.

Szkołę trzeba zbudować jak najszybciej

Ostatecznie podczas ubiegłotygodniowego wspólnego posiedzenia połączonych komisji Edukacji oraz Strategii Gospodarczej, radni zabrali indywidualnie głos w tej sprawie. Wszyscy zgodzili się, że pilnie trzeba zbudować szkołę, a jeśli warunkiem zakupu działki pod szkołę jest nabycie również sąsiedniej nieruchomości, to należy się na to zgodzić. A w przyszłości oceniając zarówno sytuację rynkową, jak i możliwości finansowe samorządów, podjąć decyzję o ewentualnym zagospodarowaniu większej działki pod infrastrukturę sportowo-rozrywkową.

Ostateczną decyzję w sprawie listu intencyjnego radni podejmą podczas najbliższej sesji.

Czytaj również: Plan zagospodarowania dla Łaz podzielił radnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię