Czy rynek doczeka się fontanny?

0
662

Wśród projektów do budżetu obywatelskiego ogromną popularnością mieszkańców cieszy się modyfikacja koncepcji przebudowy rynku miasta.
Stojącą na rynku fontannę pamięta zapewne część mieszkańców Góry Kalwarii – w latach osiemdziesiątych stanowiła ona jedną z atrakcji miasta. Sam pomysł jej przywrócenia nie jest niczym nowym, ponieważ już dwa lata temu do budżetu obywatelskiego został zgłoszony projekt budowy fontanny, ale nie poddano go pod głosowanie, gdyż nie przewidywała tego koncepcja przebudowy rynku. Mieszkańcy postanowili się jednak nie poddać, głównie ze względu na powszechną aprobatę tegoż pomysłu.
Po upływie dwóch lat Stowarzyszenie Nowa Kalwaria zgłosiło do budżetu obywatelskiego kolejny wniosek w sprawie fontanny, aczkolwiek w nieco innej formie. Obecny projekt modyfikacji koncepcji przebudowy rynku miasta zakłada umożliwienie uwzględnienia fontanny dostępnej z poziomu posadzki placu. Ponadto ma on na celu niedopuszczenie do degradacji istniejącego drzewostanu, wprowadzenie trawników i zakrzewień w strefie zadrzewionej, co pozwoliłoby zaistnieć tzw. „enklawom relaksu” dla mieszkańców. Oprócz tego planowane jest między innymi ograniczenie wokół rynku ruchu samochodowego i nadanie priorytetu rowerzystom oraz pieszym, a także udostępnienie mieszkańcom publicznej toalety w mało eksponowanym miejscu. Planowany koszt wynosi 70 tysięcy złotych.
– Nasz wniosek zakłada zmianę projektu zagospodarowania rynku uwzględniając między innymi budowę fontanny. Wszystko to z założenia ma odbyć się w porozumieniu z nami Mieszkańcami. W 2013 też były konsultacje, ale usłyszeliśmy wówczas, że fontanny nie będzie… bo jest w Piasecznie! Po trzech latach mamy szansę to zmienić. Dlatego prosimy o wsparcie – napisał na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych Wicestarosta Powiatu Piaseczyńskiego Arkadiusz Strzyżewski.
Drugim z najbardziej popularnych projektów jest rewaloryzacja źródełka św. Antoniego, którego pomysłodawcą są Mieszczanie Góry Kalwarii. Dotyczy on zaprojektowania oraz budowy nowego ujęcia źródełka u podnóża wzniesienia z sanktuarium św. Antoniego oraz dostosowanie go do celów publicznych związanych z rekreacją, wypoczynkiem i kultem religijnym. Dalej zakłada on również ograniczenie ruchu samochodowego na ulicy św. Antoniego, urządzenie zieleni, oświetlenia oraz instalację monitoringu. Działania będą skierowane na udostępnienie wód źródełka do spożycia. Koszt projektu wynosi 400 tysięcy złotych.
Głosowanie trwa do soboty 15 października. Kwota budżetu obywatelskiego wynosi do 400 tysięcy, a do realizacji mogą zostać przeznaczone te projekty, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię