Czas na projekt dla Kuropatwy

0
962

Gminy Lesznowola i Piaseczno planują podpisanie porozumienia w sprawie inwestycji dotyczącej przebudowy ul. Kuropatwy.

Podczas ostatniej sesji piaseczyńscy radni podjęli uchwałę w sprawie pomocy dla gminy Lesznowola polegającej na przygotowaniu projektu przebudowy ul. Kuropatwy. Na ten cel samorząd Piaseczna zamierza w przyszłym roku wydać 150 tys. zł.

Uchwała ma związek z prowadzonymi z władzami gminy Lesznowola rozmowami na temat współpracy obu samorządów przy realizacji tej inwestycji. Popularność leżącej na styku gmin Piaseczno, Lesznowola oraz Ursynów ul. Kuropatwy zgodnie z przewidywaniami znacząco wzrosła po rozbudowie ul. Cyraneczki. Wąska, biegnąca między domami jednorodzinnymi droga jest traktowana przez wielu mieszkańców jako tranzyt między ul. Puławską a Józefosławiem. Pozbawiona chodnika i pobocza ulica stanowi ogromne wyzwanie dla pieszych. Intensywny ruch utrudnia też mieszkańcom wyjazd z terenu swoich posesji. Jednak pomysł rozbudowy ulicy nie wszystkim się podoba i kwestia ta jest przedmiotem żarliwej dyskusji wśród mieszkańców tej części Mysiadła od wielu lat.

Jest niebezpiecznie

Spowalniacze na drodze oraz ustawienie znaków informujących o strefie zamieszkania w niewielkim stopniu poprawią bezpieczeństwo pieszych czy rowerzystów. Wąską ulicą potrafią się przemieszczać nawet tiry, podczas gdy w niektórych miejscach ostrożnie wymijać się muszą nawet samochody osobowe. Przebudowa tej drogi wydaje się nieunikniona.

W ubiegłym roku na zlecenie Piaseczna biuro projektowe opracowało 5 wariantów przebudowy ul. Kuropatwy, różniących się sposobem obsługi ruchu rowerowego oraz usytuowaniem chodnika, a także stopniem zachowania istniejącej zieleni. Po konsultacjach z gminą powstał wariant szósty, wskazywany jako optymalny, wykorzystujący wybrane rozwiązania z innych wariantów. We wszystkich opcjach jezdnia ma 6,5 m szerokości, a poszerzana jest jedynie na łukach drogi, tam, gdzie to konieczne. Część przejść dla pieszych ma zostać zrealizowana na wyniesieniu.

Będzie porozumienie

Dokument zawierający część opisową oraz 6 wariantów przebudowy drogi trafił do zainteresowanych samorządów. Był analizowany przez władze gminy Lesznowola, która jest zarządcą drogi. Piaseczno jest gotowe współpracować z sąsiednią gminą przy finansowaniu tej inwestycji. Porozumienie, które będzie regulować kwestię tej współpracy, głównie w zakresie finansowania, powinno niebawem zostać podpisane. Dla wybranego rozwiązania przygotowany zostanie projekt budowlany. Przed rokiem koszty samej przebudowy szacowano na 8,3 mln zł. Od tamtej pory ceny usług i materiałów uległy zmianie, a w grę wchodzić będzie jeszcze wykup gruntów pod poszerzenie pasa drogowego.

Tymczasem sytuacja na ul. Kuropatwy może się niebawem jeszcze pogorszyć. Po pierwsze, trwają przygotowania formalne do budowy marketu budowlanego obok Selgrosa. Po drugie, podczas przebudowy ul. Geodetów prawdopodobnie część kierowców „przeniesie się” na ul. Kuropatwy.

Czytaj również: Atrakcje na weekend 9-11 lipca w powiecie piaseczyńskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię