Cyfryzacja radnych

Na ostatniej sesji rady gminy radni testowali… pracę na tabletach. Była to próba generalna przed przejściem na nowy system pracy radnych.

Poszukiwanie cyfrowych usprawnień w pracy rady gminy Piaseczno trwało od pewnego czasu na wniosek samych radnych. Przede wszystkim chcieli uniknąć nieekonomicznej i nieekologicznej procedury drukowania uchwał dla każdego z członków rady przed każdą sesją.
– Ostatecznie wybrany został system eSesja, a wraz z nim radni wyposażeni zostali w tablety, dzięki którym będą mogli korzystać z programu do elektronicznej obsługi Rady Miejskiej informuje Anna Grzejszczak z Biura Promocji. – Nowy program posiada kilka bardzo ważnych funkcji, które usprawnią obsługę Rady Miejskiej zarówno podczas sesji, jak i komisji problemowych. Na przykład funkcja „głosowanie” to element programu, dzięki któremu oddany poprzez tablet głos wyświetla się na tablicy podczas sesji i automatycznie zapisuje w archiwum – wyjaśnia.
Dostęp do tegoż archiwum na stronie internetowej gminy będą mieli wszyscy zainteresowani, w tym mieszkańcy. Procedura głosowania w nowym systemie była testowana obok dotychczasowej (elektronicznej) przez radnych podczas sesji w ubiegłym tygodniu. Sprawiało to jeszcze nieco problemów, mimo że wcześniej radni przeszli przeszkolenie.
System kosztował 13,5 tys. zł, a same urządzenia 24,5 tys. zł. Są objęte gwarancją, która zapewnia sprzęt zastępczy w przypadku awarii tabletu. Urządzenia użyczone zostały radnym na czas kadencji.
– Tablety do waszej dyspozycji, ale nie wyłącznej dyspozycji, bo będzie trzeba je zwrócić, więc żadne allegro nie wchodzi w grę – zażartował burmistrz Zdzisław Lis. Przewodniczący rady powiatu Piotr Obłoza zachęcał radnych do tabletowej aktywności podczas świąt.
– Radzą sobie państwo bardzo dobrze – pochwalił – ale jeszcze trochę poćwiczyć nie zaszkodzi – zauważył. Planuje się, że od stycznia tablety całkowicie zastąpią papierowe wersje uchwał, na jakich radni pracowali do tej pory.
Dla porównania rada powiatu wciąż głosuje przez podniesienie mandatu i liczenie głosów przez panie z obsługi rady.