Cyfrowi pionierzy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina Piaseczno znalazła się w pierwszej trójce liderów cyfryzacji. Doceniono przede wszystkim niezwykle rozbudowaną piaseczyńską e-mapę.

 

Organizowany przez Województwo Mazowieckie konkurs „Samorządowy lider cyfryzacji” ma na celu wyłonienie gminy, miasta lub powiatu, którego działania z zastosowaniem nowoczesnych technik informacyjnych i komunikacyjnych wspomagają działalność urzędu, a przede wszystkim wpływają na usprawnienie pracy i obsługi obywateli. W tegorocznej edycji konkursu Piaseczno zajęło III miejsce. Burmistrz Zdzisław Lis odebrał nagrodę i gratulacje z rąk Marszałka Województwa Adama Struzika podczas XXIII Forum Teleinformatyki.  Drugie miejsce w konkursie przypadło Miastu Ostrołęka, a pierwsze zajęło Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim.

W prestiżowym konkursie doceniono w tym roku systematycznie rozszerzaną bazę danych publikowanych na portalu www.piaseczno.e-mapa.net.

– Priorytetem portalu, usprawnienia zarządzania rozwojem gminy, jest przybliżyć i udostępnić jak największą liczbę dokumentów publicznych dotyczących Gminy Piaseczno – mówi Piotr Kalbarczyk z Wydziału Urbanistyki i Architektury, jeden z twórców „e-mapy”. Dziś narzędzie oferuje niezwykle szeroką gamę informacji dostępnych na poszczególnych warstwach, począwszy od podstawowych danych, jak np. numery działek, przez m.in. rejony szkół i przedszkoli czy przebieg ścieżek rowerowych a skończywszy na lokalizacji wszystkich obiektów zabytkowych. E-mapa pozwala też sprawdzić obwiązujące, a nawet przygotowywane dla danego obszaru miejscowe plany zagospodarowania (istotna informacja np. przy zakupie nieruchomości). Jest też zintegrowana z serwisem Google StreetView, czyli pozwala na wyświetlanie zdjęć panoramicznych wykonanych z poziomu ulicy. Dzięki e-mapie można również śledzić piaseczyńskie inwestycje.

Warstwy mapy, z których mogą skorzystać internauci, to nie wszystkie możliwości tego narzędzia. Część warstw jest dostępna tylko dla urzędników (np. ze względu na ochronę danych osobowych), co pozwala im na sprawniejsze wykonywanie niektórych działań, a w efekcie również przyczynia się do sprawniejszej obsługi petentów.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama