Coraz więcej zakażeń

0
473

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w powiecie piaseczyńskim odnotowano 27 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To trzeci po Warszawie i Radomiu najwyższy wynik na Mazowszu.

Najnowszy raport zakażeń koronawirusem nie przynosi optymistycznych wiadomości. W ciągu ostatniej doby na Mazowszu potwierdzono 568 nowych przypadków. Gorzej sytuacja wygląda tylko w lubelskiem, gdzie odnotowano 773 nowe zakażenia.

Sytuacja w powiecie piaseczyńskim jest niepokojąca. W ciągu minionej doby potwierdzono tu 27 nowych przypadków. Więcej zakażeń odnotowano tylko w Warszawie i Radomiu. Aktualny współczynnik zachorowań na 10 tysięcy mieszkańców to 1,42, co daje nam 9. miejsce wśród powiatów w naszym województwie.

Miniona doba przyniosła w kraju łącznie 3236 nowych zachorowań i 44 zgony. 34 ofiary miały choroby współistniejące.

– Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7, 12, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali – mówił w piątek minister Adam Niedzielski w rozmowie z TVP Info. Jednocześnie zapewnił, że resort jest dobrze przygotowany na czwartą falę. – W ostatnich dwóch tygodniach uruchomiliśmy dwa [szpitale tymczasowe]. W tej chwili podejmujemy decyzję, co do uruchomienia w Wielkopolsce szpitala tymczasowego. Być może za chwilę trzeba będzie [uruchomić] Ostrołękę, żeby obsługiwała wschodnią, północną część Mazowsza – podkreślił Niedzielski.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, czwarta fala zakażeń postępuje znacznie wolniej od wcześniejszych. – To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień: działa naturalna bariera – tłumaczył minister.

Aktualnie w powiecie piaseczyńskim w pełni zaszczepiło się 118 787 osób, co daje nam wyszczepialność na poziomie 60,45%. Najwyższy odsetek zaszczepionych jest w gminie Konstancin-Jeziorna – 64,7% (15 936 osób). Najniższy – w gminie Tarczyn; tu zaszczepiło się 6438 osób, co daje 55,5% mieszkańców.

Czytaj również: Nauczyciele z COVID-19, szkoła i przedszkole zamknięte

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię