Coraz więcej zachorowań

67

W ciągu pierwszych czterech dni nowego roku w województwie mazowieckim, w tym w powiecie piaseczyńskim, zarejestrowano 13 nowych przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę.

O odrze w naszym regionie stało się głośno w listopadzie. Wówczas w powiecie pruszkowskim pojawiło się 17 przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę. Chociaż temat choroby pod koniec roku przycichł, potwierdzonych przypadków zachorowań jest coraz więcej.

W 2018 r. w województwie mazowieckim lekarze zgłosili 223 przypadki zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę, z czego 129 przypadków Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny (PWIS) zarejestrował jako odrę. W 94 przypadkach badania wykluczyły chorobę.

Jednak to nie ilość zachorowań jest najbardziej niepokojąca, lecz tempo wzrostu. Tylko w IV kwartale ubiegłego roku zarejestrowano aż 93 przypadki zachorowania na odrę. W tym czasie zaszczepiono 1200 osób z tzw. kontaktu, czyli mających styczność z osobami, u których wystąpiło podejrzenie lub zachorowanie na odrę.

– W 2018 roku z powodu zachorowania na odrę hospitalizowano 57 osób, z czego 36 w IV kwartale – informuje PWIS.

Dane z początku roku nie są optymistyczne.

– W okresie od 1-4.01.2019r. zarejestrowano 13 nowych przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę. Wśród chorych 4 osoby były hospitalizowane, 6 osób nie było szczepionych przeciwko odrze – informuje PWIS.

Jeden z tych 13 przypadków dotyczy powiatu piaseczyńskiego. Zresztą już w listopadzie w Piasecznie były szczepione osoby z tzw. kontaktu.

Jednak piaseczyński sanepid poinformował nas, że do tej pory żaden przypadek odry z terenu powiatu piaseczyńskiego nie został potwierdzony.

– W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia podejrzenia lub zachorowania na odrę prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób
z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru – tłumaczy PWIS.