Co z targowiskiem?

81

Niewykluczone, że budowa nowego targowiska na Łąkach Oborskich zostanie zablokowana ze względu na ochronę środowiska.
Sprawa utworzenia nowego targowiska na terenie Łąk Oborskich za ulicą Literatów trwa już od 2012 roku, kiedy to gmina stała się właścicielem terenów i pojawiły się pierwsze pomysły na ich zagospodarowanie. Dwa lata później radni podjęli uchwałę umożliwiającą budowę i wszystko wskazywało na to, że już niedługo mieszkańcy zamienią nierówne, błotniste targowisko przy Alei Wojska Polskiego na takie z prawdziwego zdarzenia. Niestety, pojawiły się pewne problemy.
Wszystko rozbija się o ochronę środowiska. Miejsce, w którym miałoby powstać targowisko, znajduje się na terenie Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody. Prace związane z powstaniem targowiska, choć gmina nie zamierza stawiać tam budynków, mogłyby poważnie naruszyć walory krajobrazowe, a także spowodować niekorzystne zmiany w obszarach leśnych. W związku z tym radni i mieszkańcy zaczynają się zastanawiać, czy nie lepszym wyjściem byłoby wybudowanie go w innym punkcie miasta. Nie bez znaczenia jest również zdanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Warunkiem powstania targowiska na Łąkach Oborskich jest zgoda urzędników RDOŚ. Zapewne niedługo podejmą oni swą decyzję co do możliwości jego utworzenia. Do planu pozytywnie muszą się również odnieść radni.
Nowe targowisko w Konstancinie od pewnego czasu stanowi jeden z wielu priorytetów gminy. W najbliższym czasie przekonamy się, czy wizja równego, estetycznego placu targowego się urzeczywistni.