Co dalej z DK79?

0
862

W ubiegły piątek, w UMiG w Piasecznie, odbyło się spotkanie w sprawie drogi krajowej nr 79. Co z niego wynikło?
Droga krajowa 79 ciągnie się od Warszawy do Bytomia. Na terenie naszego powiatu łączy Warszawę z Górą Kalwarią przez Piaseczno.
Na jej trasie znajduje się najważniejsze skrzyżowanie w Piasecznie, na którym łączą się Puławska, Okulickiego i Armii Krajowej i które od dawna powinno być przebudowane i wyposażone w estakady, ale nie będzie, a jeżeli będzie, to nie wiadomo kiedy.

Estakad nie będzie, ale będzie lewoskręt

– Odnośnie do skrzyżowania wielopoziomowego to nie ma tego w planach Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad i nie będzie ono realizowane – powiedział Krzysztof Kondraciuk, dyrektor oddziału GDDKiA. – Została wykupiona część gruntów do realizacji tego zadania, ale dopiero na poziomie 22%, czyli przygotowania zostały poczynione, ale zostały przerwane – dodał.
Wartość budowy skrzyżowania wielopoziomowego koło Laminy to ok. 88 mln zł.
– Będziemy się jednak starali poprawić bezpieczeństwo na dwóch skrzyżowaniach na DK79 – mówił dalej Kondraciuk. – Na skrzyżowaniu z ulicą Okulickiego, prawdopodobnie jeszcze w sierpniu tego roku, zmieniona zostanie nawierzchnia oraz poprawiona lekko geometria, czyli wydłużony zostanie lewoskręt na ulicy Puławskiej w stronę Konstancina – dodał dyrektor oddziału GDDKiA.
Drugie wspomniane przez dyrektora skrzyżowanie to to z ulicą Chyliczkowską. W tym roku zostanie zaprojektowany i wydzielony lewoskręt m.in. w kierunku Konstancina, a wykonany zostanie w roku przyszłym.
Skrzyżowanie przy Laminie to nie tylko droga krajowa 79, lecz także droga wojewódzka nr 721, łącząca m.in. Konstancin z Lesznowolą. Na spotkanie został zaproszony Zbigniew Ostrowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Poinformował on, że odcinek drogi 721 od ulicy Julianowskiej do Mleczarskiej jest na liście zadań MZDW, jednak w tej chwili nie ma na niego pieniędzy. Zostanie złożony wniosek o finansowanie budowy w latach 2017-2018. Szacowany koszt tej inwestycji to 44 mln zł. Jeżeli uda się wprowadzić tę pozycję do budżetu na rok 2017, będzie można rozpocząć procedurę przetargową.
– Do budżetu wprowadzamy również drogę 722, trzykilometrowy odcinek w Jazgarzewie – mówił Zbigniew Ostrowski. – Musimy to wykonać w przyszłym roku ze względu na fatalny stan obiektu mostowego na tej drodze – dodał.
– W obrębie skrzyżowania drogi 721 i drogi 79 powiat także ma swoją drogę, czyli Wojska Polskiego – zaznaczył Ksawery Gut, członek Zarządu Starostwa Powiatowego w Piasecznie. – Aktualnie ma ona opracowaną dokumentację projektową, którą odebraliśmy w zeszłym tygodniu, a na wczorajszej sesji powiatu zostały zwiększone środki na potrzeby ogłoszenia przetargu na przebudowę tej drogi. Jej układ się nie zmieni, ale będzie nowa nawierzchnia i chodniki. W czerwcu chcemy ogłosić przetarg na wykonanie tej drogi – dodał.
Ksawery Gut opowiedział także o planach powiatu związanych ze skrzyżowaniem DK79 z ulicą Chyliczkowską. Powiat zamierza usprawnić ruch na tym skrzyżowaniu, tworząc lewoskręt na Chyliczkowskiej w ulicę Julianowską.

Aktywne znaki i deklaracja współpracy

– Do końca czerwca na przejściach dla pieszych na skrzyżowaniach DK79 z ulicami Staszica oraz Żeromskiego zostanie poprawione bezpieczeństwo, zostaną doświetlone, a także pojawią się aktywne znaki D6 (kasetonowe znaki przejścia dla pieszych z żółtymi aktywnymi światłami, na wysięgniku – przyp. JG) – dodał Tomasz Kwieciński, zastępca dyrektora oddziału GDDKiA.
Również jedno z najniebezpieczniejszych przejść w naszym powiecie, czyli to pomiędzy ulicą Energetyczną a Okulickiego, ma zostać wyposażone w znaki D6.
Na sali obecni byli także właściciele przedsiębiorstw zlokalizowanych w obrębie skrzyżowania DK79 z DW721.
– Poważni przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować na naszym terenie, chociażby Mitsubishi, po obejrzeniu tego skrzyżowania zaczynają zastanawiać się, jak będą w ogóle dojeżdżać do pracy i rezygnują – mówił prezes firmy Kubara Lamina, Jerzy Kubara.
Pod koniec spotkania zadeklarowano stworzenie zespołu tzw. roboczego, który składać się będzie z przedstawicieli GDDKiA, MZDW, przedstawicieli UMiG w Piasecznie, Rady Miejskiej w Piasecznie oraz przedsiębiorców z rejonu skrzyżowania DK79 z DW721.
– Pod koniec lipca mają odbyć się wspólne rozmowy, których efektem ma być propozycja techniczna, organizacyjna i finansowa poprawy tego układu komunikacyjnego – pisze na swojej stronie odkorkujpiaseczno.pl Robert Widz, Radny Rady Miejskiej w Piasecznie. – Będziemy wtedy wiedzieli, co się da zrobić szybciej, czego się nie da i ile to będzie kosztowało. Taka propozycja powinna być wykonana do września, wtedy będzie czas na przekonywanie radnych samorządów i posłów, aby w budżetach na 2017 r. znalazły się środki finansowe na stopniową poprawę naszej sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię