Budżet widmo

275

Gmina Tarczyn w tym roku po raz pierwszy przeprowadzała procedurę Budżetu Obywatelskiego. Zrealizowanych zostanie tylko sześć projektów.

Znalezienie informacji o budżecie partycypacyjnym w gminie Tarczyn wymaga nie lada zachodu. Na stronie internetowej urzędu pojawiła się dotąd tylko informacja o zasadach zgłaszania projektów, a w BIP treść uchwały, w której radni określili zasady przeprowadzenia procedury wyłaniania projektów do realizacji oraz zarządzenie burmistrza ws. naboru członków zespołu konsultacyjnego, który miał się zająć oceną projektów.

Na próżno jednak szukać informacji o tym, jakie projekty zostały zgłoszone czy zakwalifikowane do głosowania przez mieszkańców. Głosowanie miało się odbyć między 21 sierpnia a 16 września. Bez powodzenia usiłowaliśmy znaleźć jakiekolwiek informacje o przebiegu czy wynikach głosowania na stronie gminy. Nie znaleźliśmy również specjalnie utworzonej (jak w części innych samorządów) podstrony poświęconej budżetowi partycypacyjnemu. Nie udało nam się też uzyskać informacji na jego temat w Biurze Promocji Urzędu Gminy. Pomógł dopiero Sekretarz Gminy Marcin Kiliański, który odpowiadał za to zadanie.

– Głosowanie się nie odbyło, ponieważ wszystkie projekty, które przeszły pozytywnie weryfikację formalną, zostaną zrealizowane – wyjaśnił. – Ich realizacja nie przekracza bowiem kwoty 350 tys. złotych przeznaczonych na budżet partycypacyjny w naszej gminie.

Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w gminie Tarczyn zgłoszono 15 projektów. Zespół konsultacyjny odrzucił aż 9 z nich. Pozostałych 6 ma zostać zrealizowanych w przyszłym roku. Można domniemywać, że niewielkie zainteresowanie wynikało ze słabej promocji budżetu partycypacyjnego i trudności w znalezieniu informacji na jego temat.

– 150 tys. zł. będzie przeznaczone na budowę budynku integracyjnego lekkiej konstrukcji na terenie sportowo-rekreacyjnym Tarczyn Drozdy oraz parku street workout z bezpieczną nawierzchnią – informuje Marcin Kiliański. – Oprócz tego wykonamy kolejny etap remontu sali w budynku OSP Kotorydz, remont ul. Słonecznej w Kawęczynie, utwardzenie ul. Żwirowej w Stefanówce oraz zagospodarowanie terenu przy Szkole Podstawowej w Suchostrudze – wylicza. Na remonty dróg i budynków gmina przeznaczy 200 tys. zł.