Budżet Partycypacyjny– głosowanie ruszyło

0
584

Od 1 września mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna będą mogli głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Partycypacyjnego. Do wyboru jest aż 28 zadań.

Mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna również w tym roku mają szanse zadecydować o gminnych inwestycjach na przyszły rok. Kwota do rozdysponowania w tej edycji Budżetu Partycypacyjnego to 400 tys. zł. W tym 300 tys. zł na projekty inwestycyjno-remontowe i 100 tys. zł na projekty pozostałe. Szansę na realizację mają tylko te zadania, które uzyskają największą liczbę głosów. Minimum to 150 głosów oddanych na dany projekt inwestycyjno-remontowy i 100 głosów na projekt pozostały.

Jak głosować?

Głosowanie odbywać się będzie od 1 do 15 września 2020 roku. Zadania można wybierać przez Internet lub tradycyjnie – w punktach stacjonarnych . Co ważne, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, by wziąć udział w wyborze projektów. Zagłosować może każdy mieszkaniec gminy bez względu na wiek. Głos można oddać tylko raz, lecz każdy ma prawo wybrać dowolne dwa projekty – jeden z grupy projektów inwestycyjno-remontowych i jeden z grupy pozostałych.

Wyłonienie najlepszych projektów

Do Urzędu Miasta i Gminy w maju wpłynęło 33 propozycji projektów. Komisja powołana przez burmistrza gminy po weryfikacji formalnej i merytorycznej zakwalifikowała do etapu głosowania 28 projektów, w tym 14 inwestycyjno-remontowych i 14 pozostałych. Łączna wartość wniosków wyniosła 1 117 273 zł, w tym projektów inwestycyjno-remontowych – 788 520 zł, a pozostałych – 328 753 zł.

Trudny wybór

Zadania, które podlegają głosowaniu w 2021 r. są bardzo różnorodne i tyczą się innych sfer życia mieszkańców. Do wyboru są projekty, które mają zwiększyć bezpieczeństwo w gminie, jak przebudowa ul. Kołobrzeskiej czy zamontowanie monitoringu na rynku w Cieciszewie. Nie brakuje również realizacji na rzecz kultury czy ekologii. W tej sferze zaproponowano między innymi budowę szklanych wiat przystankowych dla ptaków, stworzenie parku trampolin czy reprezentacyjnej łąki przed ratuszem miejskim. W grupie projektów inwestycyjno-remontowych są również 3 realizacje wspierające działania Ochotniczej Straży Pożarnej. 14 pozostałych projektów dotyczy kultury, edukacji, sportu i rekreacji. Mieszkańcy mogą zadecydować m.in. o organizacji Festiwalu Hip-Hopu lub zajęć z języka angielskiego.

Wszystkie projekty:

Projekty inwestycyjno-remontowe

Nr karcie do głosowania Nazwa projektu
1. Szklane wiaty przystankowe bezpieczne dla ptaków
2. Wykonanie projektu i modernizacji placu zabaw we wsi Piaski, tj. zakup urządzeń zabawowych i montaż zgodnie z planem zagospodarowania
3. Założenie reprezentacyjnej łąki przed ratuszem miejskim
4. Park trampolin
5. Zielony Cieciszew
6. Budowa budynku na cele społeczno-kulturalne w sołectwie Kawęczyn
7. Wymiana pokrycia dachowego, bram garażowych oraz przeprowadzenie prac remontowych w strażnicy OSP Skolimów
8. Bezpieczny Cieciszew
9. Zdrowy ratownik, bezpieczny mieszkaniec – utworzenie pomieszczenia specjalistycznej chemicznej pralnio-suszarni dla jednostek ochrony ppoż. z gminy Konstancin-Jeziorna
10. Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu na ul. Kołobrzeskiej, pomiędzy ul. Pułaskiego a ul. Chylicką
11. Kaczkomat na Mirkowie
12. Projekt i montaż piłkochwytów na boisku sportowym w Parceli
13. Doposażenie jednostki OSP Cieciszew w sprzęt strażacki służący do ratowania życia wraz z dostosowaniem wozu bojowego
14. Wymiana instalacji grzewczej w budynku OSP w Bielawie i świetlicy wiejskiej

 

Projekty pozostałe

Nr karcie do głosowania Nazwa projektu
1. Szyjący Cieciszew – warsztaty, zajęcia rękodzielnicze
2. Strefa Kobiet Pozytywnie Zakręconych
3. Dni Kultury Francuskiej
4. Jazzowe Lato w Altanie
5. Zajęcia kaligraficzne – Klub Kaligraficzny „Littera”
6. Zioła gminy Konstancin-Jeziorna – nasi przyjaciele i nieprzyjaciele
7. Koncert – podziękowanie dla tych, którzy pomagali nam w okresie pandemii koronawirusa
8. Hip-Hop Festiwal 2021
9. Angielski nie wyklucza – nauka języka angielskiego dla mieszkańców
10. Słomczyn ćwiczenia – zdrowy kręgosłup, zumba, stretching. Promocja aktywności fizycznej poprzez organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna
11. Działalność Klubu Wszyscy Razem Mirków
12. Gimnastyka i taniec w Opaczy
13. Klub Talentów Warsztatownia na Grapie
14. Działalność koncertowa Konstancińskiego Chóru Kameralnego

 

Dlaczego warto?

Głosowanie w ramach Budżetu Partycypacyjnego to moment, kiedy mieszkańcy mają realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Tutaj nie ma złych wyborów. Każda podjęta decyzja, w postaci oddanego głosu, to wyrażenie chęci do wprowadzenia zmian. Projekty są tak różnorodne, że na pewno można znaleźć coś dla siebie. Zachęcamy do głosowania, nie przegapmy szansy na zmianę!

Czytaj więcej: Kulturalny kalendarz na wrzesień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię