Budżet obywatelski rusza w marcu

0
259

Wyniki 2 edycji piaseczyńskiego Budżetu Obywatelskiego będą znane jeszcze przed wakacjami, by uniknąć powiązań z kampanią wyborczą.

 

Harmonogram prac nad BO dla Piaseczna opracowano w taki sposób, by wyniki znane były jeszcze przed wakacjami a tym samym zminimalizować szanse na to, że projekty zostaną powiązane z samorządową kampanią wyborczą. W dniach od 1 do 30 marca można zgłaszać projekty, które zostaną przez urzędników zweryfikowane w kwietniu. Po kampanii informacyjnej na temat zatwierdzonych propozycji przyjdzie czas na to, by mieszkańcy zdecydowali, które z nich gmina zrealizuje w 2019 r. Głosowanie odbędzie się w dniach 1-15 czerwca i w tym roku głosować będzie można na dowolną liczbę projektów.

Harmonogram to nie jedyna zmiana. Radni zdecydowali, że prawo głosu powinni też mieć młodzi mieszkańcy Piaseczna. Na wybrane przez siebie projekty głosować będą mogły osoby, które 1 czerwca będą miały ukończone 16 lat. Młodzież może też swoje projekty zgłaszać. Zasada dla wszystkich jest taka sama – wartość projektu nie może przekraczać 100 tys. zł, musi mieć przygotowany kosztorys (tu urzędnicy służą pomocą) oraz zostać poparta przez 15 mieszkańców gminy, w tym co najmniej 10 osób zamieszkałych na terenie miasta.

Całość budżetu, który rozdysponują mieszkańcy podobnie jak w roku ubiegłym wynosi 1,4 mln złotych, które zostały podzielone na 4 obszary dla projektów lokalnych o wartości łącznej 250 tys. złotych każdy, oraz suma 400 tys. złotych na projekty ogólnomiejskie. Składać wnioski oraz głosować będzie można zarówno przez internet, jak i za pomocą kart papierowych. Informacje dotyczące pierwszej edycji znaleźć można na stronie internetowej bo.piaseczno.eu. Pod tym adresem od marca pojawią się wszystkie informacje i formularz zgłoszeniowy do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię