Budowa skrzyżowań na DK79 ruszy już niedługo

0
583

Starostwo Powiatowe w Piasecznie otworzyło oferty na budowę dwóch skrzyżowań w ciągu drogi krajowej nr 79. W Żabieńcu i Baniosze pojawią się światła.

Droga krajowa nr 79 na odcinku między Piasecznem a Górą Kalwarią jest czasem określana mianem „drogi śmierci”. Trudno się dziwić. Trasa ma tu po jednym pasie ruchu w każdą stronę, nie ma chodników czy ścieżek rowerowych. Tiry, osobówki, autobusy i rowerzyści – wszyscy muszą zmieścić się na wąskiej jezdni. W dodatku droga jest wyjątkowo prosta, co dla niektórych kierowców jest zaproszeniem do przekraczania dozwolonych prędkości. W efekcie od lat DK79 zajmuje czołowe miejsca w rankingach najniebezpieczniejszych dróg w Polsce.

Sytuacja poprawiła się nieco po oddaniu do użytku obwodnicy Góry Kalwarii. Wciąż jednak daleko jej do ideału. Praktycznie nie ma tygodnia, by nie doszło tu przynajmniej do stłuczki. GDDKiA od lat zapowiada rozbudowę drogi, jednak do tej pory nie udało się nawet ogłosić przetargu na projekt inwestycji. GDDKiA zapowiada, że powinno to nastąpić w grudniu bieżącego roku. Terminy były już jednak wielokrotnie przekładane, nie ma więc gwarancji, że tym razem postępowanie dojdzie do skutku.

W powiatowe ręce

Kiedy więc ostatecznie dojdzie do kompleksowej przebudowy naszej lokalnej „drogi śmierci”? Trudno przewidzieć. Jest jednak szansa, że już niebawem sytuacja na DK79 ulegnie przynajmniej częściowej poprawie. Stanie się tak za sprawą przebudowy dwóch najniebezpieczniejszych skrzyżowań: w Żabieńcu i Baniosze.

Realizacją zadania zajmuje się powiat, przy finansowym wsparciu gminy Piaseczno. Pod koniec 2019 r. władze starostwa podpisały stosowną umowę z przedstawicielami GDDKiA. – Zakres robót będzie polegał na wydzieleniu dodatkowych pasów do skrętu w lewo oraz budowie sygnalizacji świetlnej. To minimalny zakres, ale w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo w tych miejscach – mówił wówczas starosta Ksawery Gut.

Przygotowania do inwestycji posuwają się sprawnie. W sierpniu władze powiatu poinformowały, że projekt uzyskał już niezbędne pozwolenia, a na początku września ogłoszono przetarg na realizację. W ubiegłym tygodniu otwarto złożone w postępowaniach oferty. Do obu przetargów stanęło po trzech oferentów. Wszystkie oferty poza jedną mieszczą się w zakładanym budżecie. Na przebudowę każdego ze skrzyżowań powiat zabezpieczył po 4 mln zł. Tymczasem ceny zaproponowane przez oferentów w przetargu na skrzyżowanie w Żabieńcu to kolejno 3,81 mln zł, 3,95 mln zł i 4,62 mln zł. Inwestycja w Baniosze będzie jeszcze tańsza – tu ceny wahają się od 2,2 do 3,5 mln zł.

Wszystko wskazuje więc na to, że już wkrótce uda się podpisać umowy i rozpocząć prace. Na wykonanie obu skrzyżowań wykonawcy będą mieli 11 miesięcy. Na drodze krajowej nr 79 powinno więc zrobić się bezpieczniej już za około rok.

Czytaj również: Niebawem pierwszy krok do przebudowy DK79

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię