Bilety metropolitalne od września

Warszawa wraz z podwarszawskimi gminami doszła do porozumienia. Od września mieszkańcy będą mogli skorzystać z tańszych biletów w ramach Metropolii Warszawskiej.

 

W czwartek 24 maja stołeczni radni przyjęli uchwałę o nowych zasadach dofinansowania biletów w ramach porozumienia Warszawa+. Teraz czas na radnych poszczególnych gmin.

– Rozszerzamy naszą metropolitalną ofertę. Mieszkańcy gmin podwarszawskich zapłacą rocznie nawet do 720 zł mniej za bilety długookresowe, a gminy same zadecydują, które rozwiązanie wprowadzą na swoim terenie. Skorzystają na tym wszyscy – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Oferta Warszawa+ weszła w życie 1 sierpnia 2014 r. Skorzystało z niej kilka gmin, jednak nie była to do końca atrakcyjna oferta dla mieszkańców. Obniżała cenę biletu miesięcznego o kilkanaście złotych, za to gminy musiały wydać na ten wątpliwy luksus sporo ze swojego budżetu.

– Teraz oferta została rozszerzona. Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania zakupu biletu przez gminy. I trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Jeżeli samorząd wybierze próg pierwszy, mieszkaniec płacący podatki w gminie zapłaci za bilet miesięczny  normalny obowiązujący w strefach I i II 166 zł (obecnie płaci 180 zł), ale jeżeli samorząd wybierze próg trzeci, pasażer za ten sam bilet zapłaci tylko 120 zł.

Warszawa chce, aby mieszkańcy aglomeracji przestali wjeżdżać do stolicy autami, zmniejszając w ten sposób zanieczyszczenie powietrza i korki na ulicach.

– Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów. Kilkanaście z nich chce już przystąpić do porozumienia. Dzięki porozumieniom zawieranym między Warszawą a podwarszawskimi gminami, mieszkańcy aglomeracji mają dostęp do największej w Polsce zintegrowanej sieci komunikacyjnej, obejmującej tramwaje, autobusy, metro, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, autobusowe linie dowozowe typu „L” a także – w ramach Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD – pociągi Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – informuje ZTM.