Biblioteka XXI wieku

678

Blisko pięciokrotnie większa przestrzeń, duża czytelnia i minikino – tak będzie wyglądała nowa biblioteka w CEM. Przeprowadzka najprawdopodobniej w wakacje.

W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym dla biblioteki przeznaczono przestrzeń o powierzchni 1750 m2. Dla porównania, obecnie przy ul. Kościuszki 49 bibliotekarze mają do dyspozycji 360 m2, wliczając w to korytarz i łazienki.  W nowej siedzibie książnica będzie funkcjonować na dwóch poziomach. Na pierwszym piętrze znajdą się wypożyczalnie dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

– I nareszcie będziemy mieć przestrzeń na czytelnię – nie ukrywa radości dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Piaseczno Łukasz Krzysztof Załęski. – Taką z prawdziwego zdarzenia, gdzie każdy będzie mógł przyjść z własnym komputerem, skorzystać z Internetu, skorzystać z księgozbioru, uczyć się czy pracować – dodaje. Czytelnicy będą też mogli skorzystać z bibliotecznych laptopów.

– To lepsze rozwiązanie niż stworzenie stałych stanowisk – podkreśla Załęski. – Daje użytkownikom większą swobodę wyboru miejsca do pracy.

Planowane połączenie biblioteki gminnej z powiatową pozwoli na udostępnienie czytelnikom znacznie szerszego księgozbioru w jednym miejscu. Biblioteka powiatowa, pełniąca wcześniej rolę biblioteki pedagogicznej, dysponuje zasobami literatury naukowej i specjalistycznej. W nowej siedzibie znajdzie się też cały dział poświęcony tzw. regionaliom, czyli wydawnictwom opisującym okoliczne miejscowości czy prezentującym twórczość lokalnych artystów.

Drugie piętro to przestrzeń przeznaczona do organizacji różnych zajęć. Tu przeprowadzi się przede wszystkim z ul. Jarząbka Strefa Kultury. Na tym poziomie znajdą się również pomieszczenia administracyjne biblioteki. Sale multimedialne pozwolą poszerzyć i tak licznie dotąd oferowane przez bibliotekę zajęcia (m.in. plastyczne, fotograficzne, informatyczne), spotkania autorskie, szkolenia czy wykłady.

– Będziemy mieć również małe kino, takie dla około 25 do maksymalnie 30 osób – mówi z-ca dyrektora Sylwia Chojnacka-Tuzimek. – To taka przestrzeń akurat dla jednej klasy czy grupy przedszkolnej, która może zorganizować u nas wspólne oglądanie wybranego filmu.

Przygotowania do przeprowadzki trwają już od jakiegoś czasu. To duża operacja, ponieważ do CEM przy ul. Jana Pawła II trafi główna biblioteka z ul. Kościuszki 49. Wówczas na ul. Kościuszki przeniesie się biblioteka z ul. Szkolnej 9. Do pomieszczeń na ul. Szkolnej trafi z kolei księgozbiór z Chojnowa.

– Nadal będzie tam jednak funkcjonował punkt biblioteczny – uspokaja Chojnacka-Tuzimek. Przeprowadzki najprawdopodobniej odbędą się w drugiej połowie sierpnia, zahaczając ewentualnie o początek września. Przez pewien czas w tym okresie dostęp do księgozbioru będzie ograniczony. Oficjalne otwarcie biblioteki w CEM planowane jest na 22 września.