Biała znów szuka kupca

0
366

Konstanciński magistrat ponownie wystawił na sprzedaż willę Białą. Ratusz próbował sprzedać nieruchomość już w ubiegłym roku, jednak bez skutku.

Stojąca przy ul. Mickiewicza 7 willa wyróżnia się spośród sąsiadujących nieruchomości. Zbudowana w 1903 r. w stylu szwajcarskim, jest uznawana za jeden z najładniejszych zabytków Konstancina. Posiadłość zaprojektował Józef Dziekoński na zlecenie Leontyny Rudzkiej, która utworzyła tu letni ośrodek dla wychowanek żeńskiego gimnazjum humanistycznego. Pod koniec lat 20. XX w. spadkobierczyni Leontyny, Maria Anita Rudzka, przekształciła willę w gimnazjum koedukacyjne, które funkcjonowało tu do 1936 r. W latach 1936-1962 nieruchomość należała do Marii Klausius, później zaś została przejęta przez Skarb Państwa i przekształcona w lokale komunalne. W 2009 r. została wpisana do rejestru zabytków.

W 2015 r. w willi wybuchł pożar, który strawił poddasze i fragmenty dachu. Zamieszkujące Białą rodziny zostały przekwaterowane do innych lokali komunalnych. Przeprowadzona wówczas ekspertyza zakwalifikowała budynek do rozbiórki, na co jednak musiał wyrazić zgodę konserwator zabytków. Gmina porozumiała się z MWKZ i ostatecznie zdecydowano się ocalić nieruchomość. Willa miała przejść gruntowny remont i – wzorem Gryfa – służyć mieszkańcom Konstancina. Zakres prac okazał się jednak zbyt kosztowny i ostatecznie od pomysłu odstąpiono, przeprowadzając tylko prace naprawcze i zabezpieczając zabytek przed dalszym niszczeniem.

W ubiegłym roku władze Konstancina podjęły decyzję o sprzedaży willi Białej. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 3,8 mln zł. Ostatecznie nie udało się znaleźć chętnych na zakup. Ofertę sprzedaży ponawiano dwukrotnie, dotychczas jednak bez skutku. Teraz gmina ogłosiła czwarty przetarg. Cena wywoławcza jest już znacznie niższa – 2,5 mln zł. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada możliwość prowadzenia w tym miejscu usług w zakresie handlu, gastronomii, opieki zdrowotnej, administracyjno-biurowym i oświaty. Możliwa jest też zabudowa pensjonatowa i mieszkaniowa jednorodzinna. Przetarg odbędzie się 8 lutego o godz. 13.00. Warunkiem przystąpienia do licytacji jest wcześniejsze wpłacenie wadium w wysokości 250 tys. zł.

Czy tym razem uda się znaleźć nowego właściciela willi Białej? Posiadłość jest wyjątkowo urokliwa i ma bogatą historię, pozostaje więc mieć nadzieję, że czeka ją szczęśliwe zakończenie.

Czytaj także: Dwie placówki w powiecie będą szczepić na COVID-19

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię