Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom

0
873

Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla osób powyżej 50. roku życia. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 6 mln złotych.

Z rozpisanego na lata 2021-2023 programu szczepień przeciw pneumokokom może skorzystać ponad 5 tysięcy osób. Samorząd województwa mazowieckiego zdecydował o przeznaczeniu na profilaktykę zakażeń Streptococcus pneumoniae (pneumokokami) blisko 6 mln zł.

Bardzo niebezpieczna bakteria

Pneumokoki mogą wywoływać choroby takie jak zapalenie: opon mózgowo-rdzeniowych, ucha środkowego, zatok, płuc, kości, otrzewnej, osierdzia, wsierdzia oraz zakażenie tkanek miękkich. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa. W pojęciu tym mieści się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa (posocznica) i zapalenie płuc z bakteriemią. Choroby wywołane przez te bakterie mogą nie tylko znacząco pogorszyć nasz stan zdrowia, ale również zagrażać życiu.

– Obecnie jedynym skutecznym sposobem wykorzystywanym w profilaktyce zakażeń pneumokokowych są szczepienia ochronne, których celem jest zmniejszanie ryzyka występowania inwazyjnych chorób pneumokokowych, jak i stymulacja odpowiednich mechanizmów układu odpornościowego w przypadku zakażenia – mówi marszałek Adam Struzik. Stąd decyzja samorządu o przeznaczeniu środków na szczepienia mieszkańców.

Program skierowany jest do osób powyżej 50. roku życia, jako drugiej po małych dzieciach grupie wiekowej najbardziej narażonej na zakażenie. Od kilku lat szczepienia przeciwko pneumokokom są już realizowane w ramach programu szczepień obowiązkowych dla dzieci. Dla dorosłych są zalecane, jednak nie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Od września osoby w wieku 50+, mieszkające w województwie mazowieckim, mogą się zgłaszać do wybranych placówek realizujących program. W pierwszym etapie przejdą lekarskie badanie kwalifikacyjne, a w razie braku przeciwwskazań otrzymają jedną dawkę szczepionki. W ramach przeprowadzonego konkursu ofert, na realizatorów programu wybranych zostało 28 podmiotów z województwa mazowieckiego. Na terenie powiatu piaseczyńskiego szczepienia realizują trzy placówki CMP. Pełną listę przychodni lekarskich można znaleźć na stronie www.mazovia.pl.

– O włączeniu do programu decyduje kolejność zgłoszeń, natomiast pierwszeństwo ma personel medyczny zatrudniony w podmiotach leczniczych dla których Samorząd Województwa Mazowieckiego jest podmiotem tworzącym lub w których posiada udziały – po spełnieniu wszystkich kryteriów kwalifikacji do udziału w programie – informuje urząd marszałkowski.

Czytaj również: Brakuje chętnych na szczepienia w szkołach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię