Bezpieczna podróż na ferie

0
227

Warto zadbać o bezpieczeństwo dzieci udających się na ferie autokarem. Pojazd i kierowcę może skontrolować policja.

Przypominamy jednak, że funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie kontrolują pojazdy, którymi mają podróżować dzieci czy młodzież, tylko na policyjnym parkingu. Zapewnienie sprawnego i odpowiednio wyposażonego środka transportu to zadanie organizatora wycieczki. I to on powinien zadbać o sprawdzenie pojazdu i kierowcy przez policję. Wówczas może przedstawić odpowiednie zaświadczenie rodzicom.

– Pamiętać należy jednak, że kontrola policyjna to nie jest przegląd techniczny – podkreśla nadkom. Jarosław Sawicki, rzecznik KPP Piaseczno. – Policja sprawdzi, czy autobus ma aktualny przegląd techniczny, czy działają światła i kierunkowskazy oraz dokumenty i trzeźwość kierowcy – wylicza. Potrzebę takiej kontroli można wcześniej zgłosić mailowo lub telefonicznie. Kiedyś wprawdzie praktykowano przyjazd patrolu na miejsce zbiórki, ale ze względów organizacyjnych znacznie większą liczbę pojazdów w tym samym czasie uda się sprawdzić w jednym miejscu, niż gdyby wyznaczeni do tego zadania policjanci mieli jeździć po całym powiecie.

Rodzice powinni zapytać organizatora wyjazdu na ferie, czy zaplanował kontrolę autokaru, którym będą podróżować dzieci. Jeśli nie, należy zaapelować o umówienie się na takie badanie, a przed odjazdem zweryfikować dokumenty pokontrolne. Oczywiście jeśli w dniu wyjazdu mamy wątpliwości dotyczące trzeźwości kierowcy, który ma podróżować z dziećmi, należy zawiadomić policję i uniemożliwić mu odjazd bez kontroli trzeźwości.