Bezpieczna droga do szkoły

0
478

Początek roku szkolnego powinien być dla wszystkich okresem wzmożonej czujności na drodze. Dotyczy to głównie kierowców, ale również dzieci oraz rodziców odwożących lub odprowadzających pociechy do szkoły.

Okres wakacyjny zazwyczaj charakteryzuje się zmniejszonym ruchem wokół newralgicznych miejsc związanych z edukacją. Z dnia na dzień dynamika ta zmienia się, do czego musimy się przyzwyczaić i dostosować.

Gdzie są patrole?

W godzinach największego ruchu policja i straż miejsca będą patrolować otoczenie szkół, w tym przejścia dla pieszych, pomagając dzieciom oraz upominając dorosłych nieprzestrzegających przepisów ruchu drogowego.

Po rozpoczęciu roku szkolnego, we wszystkich pierwszych klasach zostaną przeprowadzone specjalne spotkania z policją lub strażą miejską. Podczas zajęć najmłodsi dowiedzą się, jak bezpiecznie przechodzić po pasach i na co zwracać uwagę na ulicy. Wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak informuje, że egzaminy na kartę rowerową będą kontynuowane ze względu na fakt, iż coraz więcej najmłodszych korzysta z roweru lub hulajnogi w drodze do szkoły. – Chcielibyśmy, aby dzieci, jako uczestnicy ruchu drogowego znały zasadę oraz potrafiły się do nich stosować – dodaje wiceburmistrz.

Lekcje dotyczące bezpieczeństwa będą również przeprowadzane przez wychowawców klas.

Lepsza infrastruktura

W ramach programu poprawy bezpieczeństwa gmina realizuje tworzenie stref uspokojonego ruchu. Coraz częściej przy szkołach możemy zobaczyć specjalnie wyznaczone miejsca Kiss&Ride. W takich strefach można się bezpiecznie zatrzymać i pożegnać z dzieckiem przed rozpoczęciem lekcji.

Kiss&Ride możemy spotkać już w Józefosławiu czy Zalesiu Górnym. W tym roku szkolnym powstaną również przy szkole w Chylicach, oraz przy szkołach podstawowych nr 1, nr 2 i nr 3 w Piasecznie. – Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa wokół szkół i dostosowanie istniejącej infrastruktury w optymalny, najlepiej służący dzieciom sposób – podkreśla Hanna Kułakowska-Michalak.

Czytaj również: Zmiany w programie Dobry Start

Działania edukacyjno-informacyjne

Oprócz nowej infrastruktury oraz patroli mundurowych w okolicach szkół, dodatkowe działania podejmie straż miejska, która będzie nagrywać ruch przy szkołach z użyciem drona. Nagrane materiały posłużą do analizy, a także będą prezentowane rodzicom na spotkaniach, by uczulić ich na popełniane błędy oraz wykroczenia.

– Musimy zdawać sobie sprawę, że to my dorośli stwarzamy największe zagrożenie i to my odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych dzieci, dlatego nasza uwaga i koncentracja musi być wzmożona – podkreśla pani wiceburmistrz.

Hanna Kułakowska-Michalak ma nadzieję, że wspólny wysiłek rodziców, szkoły, samorządu, policji i straży miejskiej przyniesie wymierny efekt w postaci poprawy statystyk bezpieczeństwa przy szkołach.

Dlaczego bezpieczeństwo przede wszystkim?

Co roku na polskich drogach odnotowuje się coraz więcej wypadków spowodowanych niezastosowaniem się do obowiązujących przepisów.

Z tematem bezpieczeństwa może jesteśmy zaznajomieni od samego początku naszej edukacji, lecz w miarę upływu lat niektóre zachowania stają się dla nas tak oczywiste, że zapominamy o nich, a czynności wykonujemy odruchowo.

Warto ponownie zaznajomić się z obowiązującymi regułami, co może pomóc nam uniknąć nieszczęśliwego wypadku. Rutyna jest największym zagrożeniem.

Czytaj również: Śmiertelne wypadki drogowe: podsumowanie wakacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię