Będzie bezpieczniej

62

Starostwo Powiatowe w Piasecznie wykona dokumentację przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania.

Skrzyżowanie drogi krajowej 79 z drogą powiatową w Baniosze koło stacji benzynowej Orlen jest jednym z najniebezpieczniejszych komunikacyjnie miejsc w powiecie piaseczyńskim. O potrzebie przebudowy drogi 79 na całym odcinku z Piaseczna do Góry Kalwarii wiadomo od bardzo dawna. Ponieważ nadal nie wiadomo, kiedy taka inwestycja może zostać zrealizowana, Powiat chce podpisać porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na mocy którego wykona dokumentację projektową przebudowy skrzyżowania w Baniosze.

Fakt, że jest to bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, potwierdzają też
dane ze statystyk policyjnych

– Faktycznie jest to niebezpieczne miejsce. Do wypadków jeździły tam zarówno zastępy PSP, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej – mówi mł. bryg. Łukasz Darmofalski, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie. – W sumie w zeszłym roku byliśmy tam wzywani sześciokrotnie, jak na jedno skrzyżowanie to dużo. Pięć osób odniosło z tych wypadkach na tyle poważne obrażenia, że musiały zostać zabrane do szpitala.

Na tym skrzyżowaniu szczególnie trudne bywa włączenie się do ruchu przez samochody jadące od strony Solca do Góry Kalwarii. Z reguły dochodzi tam do zderzeń dwóch pojazdów.

­– Bywają też takie sytuacje jak w czerwcu zeszłego roku, kiedy w jednym wypadku zostały uszkodzone dwa samochody ciężarowe i cztery osobowe. Dwie osoby trafiły do szpitala – dodaj Łukasz Darmofalski

Fakt, że jest to bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, potwierdzają też dane ze statystyk policyjnych. Tam liczby są większe, ponieważ straż pożarna nie jest wzywana do każdego zdarzenia. W 2017 roku doszło w tym miejscu do 24 wypadków i kolizji. W 2018 było ich 23. Natomiast w 2019 mniej, bo 15. Niestety w wyniku tych wypadków zginęły dwie osoby.

Cieszy każde działanie prowadzące do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Pozostaje mieć nadzieję, że porozumienie z GDDKiA zostanie szybko podpisane, równie sprawnie powstanie konieczna dokumentacja i przebudowa zostanie zrealizowana.