Autokar sprawdzą na parkingu

0
392

Policja prowadzi kontrolę autokarów, które mają zabrać dzieci na wycieczkę lub wakacje, ale tylko na swoim parkingu.

Zbliżają wakacje, a wraz z nimi wyjazdy na obozy i kolonie. Rodzice chcą mieć pewność, że ich dziecko będzie bezpieczne w podróży. W tym celu bardzo często oczekują, że autokar którym będą podróżować dzieci czy młodzież, zostanie sprawdzony przez policję. Zwrócił się do nas jeden z ojców, zaskoczony informacją otrzymaną w piaseczyńskiej Komendzie Powiatowej Policji.

– Zgłaszając zapotrzebowanie kontroli autobusu przed wyjazdem dzieci na wycieczkę dowiedziałem się, że organizator może zamówić taką kontrolę, ale autobus musi podjechać pod KPP w Piasecznie – informuje pan Mateusz. Rzeczywiście, kontrole odbywają się tylko na parkingu obok komendy.

– Można taką kontrolę zgłosić wcześniej wysyłając maila, można też telefonicznie u oficera dyżurnego – mówi nadkom. Jarosław Sawicki, rzecznik KPP w Piasecznie. Przyznaje, ze kiedyś policjanci jeździli na kontrole, ale od dłuższego czasu nie jest to praktykowane. Zapewnienie sprawnego i odpowiednio wyposażonego środka transportu to zadanie organizatora wycieczki. To on powinien zadbać o sprawdzenie pojazdu i kierowcy przez policję. Wówczas może przedstawić odpowiednie zaświadczenie rodzicom.

– Pamiętać należy jednak, że kontrola policyjna to nie jest przegląd techniczny – podkreśla nadkom. Sawicki. – Policja sprawdzi, czy autobus ma aktualny przegląd techniczny, czy działają światła i kierunkowskazy oraz dokumenty i trzeźwość kierowcy – wylicza. Przyznaje, że już w tym roku kilka takich kontroli zakończyło się negatywnie.

Rozwiązanie polegające na kontrolowaniu pojazdów na parkingu policji nie do końca satysfakcjonuje rodziców.

– Uważam, że policja na parkingu może sprawdzić to samo, co na miejscu wyjazdu. Więc nie rozumiem, dlaczego patrol nie chce wyjechać, jak rodzic obudzi się rano przed wycieczką i będzie chciał poprosić policję o kontrolę stanu technicznego – mówi pan Mateusz. Wynika to przede wszystkim ze względów organizacyjnych. Wyznaczeni do kontroli policjanci mogą sprawdzić znacznie większą liczbę autokarów na miejscu niż gdyby patrol musiał jeździć w różne części powiatu.

Jeśli więc rodzice chcą, aby autokar wiozący ich dziecko na wakacje przeszedł policyjną weryfikację, powinni o tym pomyśleć z wyprzedzeniem. Należy zapytać organizatora wypoczynku, czy zaplanował taką kontrolę, a jeśli nie, skłonić go do umówienia się na nią. A następnie zweryfikować dokumenty pokontrolne.