Autobus na dworzec i do centrum

0
1136

Gmina zmodyfikuje trasę darmowych autobusów jeżdżących z centrum miasta na dworzec PKP. Zmiany uwzględnią planowaną w połowie grudnia zmianę rozkładu jazdy pociągów.

W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej po zmianie organizacji ruchu na początku października, Gmina przygotowuje kilka zmian. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zmieni się oznaczenie darmowej linii P1, która jeździ obecnie w dwóch kierunkach, co często wprowadza konsternację wśród mieszkańców, zwłaszcza na przystanku przy dworcu PKP.

P3 – stara linia, nowe oznaczenie

– Wprowadzimy nowe oznaczenie linii – P3 i w ten sposób rozróżnimy dwa autobusy jeżdżące w przeciwnych kierunkach – wyjaśnia wiceburmistrz Robert Widz. Linia P1 pojedzie od dworca w kierunku „ptasiego osiedla”, a następnie do centrum miasta i z powrotem na dworzec. Linia P3 przeciwnie – ruszy w kierunku centrum Piaseczna, a dopiero później ulicą Okulickiego dojedzie do ul. Jarząbka i na dworzec.

– Oznacza to, że mieszkaniec osiedla w okolicach ul. Jarząbka, a stamtąd jeździ najwięcej pasażerów, ma w gruncie rzeczy do wyboru dwie trasy – przez centrum miasta i krótszą, bezpośrednio na dworzec – mówi Widz. – Trasa przez miasto zajmuje w godzinach porannego szczytu ok. 11 minut, ta krótsza ok. 6. Już dzisiaj pasażer ma do wyboru – czekać na autobus jadący krótszą trasą lub wsiąść do autobusu szybciej i pojechać dłuższą – zauważa. Jednak nie jest to dla pasażerów wystarczająco czytelne.

Wiceburmistrz Robert Widz podkreśla, że takie rozwiązanie daje szansę nie tylko szybkiego dojechania na dworzec, ale też skomunikowania największego piaseczyńskiego osiedla z centrum miasta.

Nowy rozkład

Nastąpi też modyfikacja rozkładu jazdy autobusów, by urealnić czasy przejazdu i dopasować autobus do zmieniającego się w połowie grudnia rozkładu PKP. Gmina daje sobie dwa tygodnie na obserwację zainteresowania mieszkańców poszczególnymi kursami pociągów i do nich dopasuje nowy rozkład. W związku z tym zmiany wejdą w życie 29 grudnia.

Zmiana trasy

Kolejna zmiana dotyczy niewielkiej modyfikacji przebiegu trasy w kierunku centrum (dawne P1, nowe P3). Autobus pojedzie od dworca w kierunku centrum ul. Nadarzyńską, następnie Sierakowskiego i Warszawską do Puławskiej, by Kusocińskiego wrócić na wcześniejszą trasę. To nieco wydłuży czas przejazdu całej pętli i tym samym przerwę między poszczególnymi kursami.

– Ważniejsze jest jednak dobre skomunikowanie poszczególnych rejonów miasta ze sobą – mówi wiceburmistrz. – Staramy się obserwować sytuację i reagować na uwagi – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz.