Akcja Znicz

19

Policja rozpoczyna coroczną Akcję Znicz, związaną z dniem Wszystkich Świętych. Policja apeluje także, o zachowanie ostrożności, aby nie paść ofiarą przestępców.

Akcja Znicz co roku rozpoczyna się przed dniem Wszystkich Świętych i kończy dzień po Zaduszkach. Podczas akcji policja prowadzi wzmożone kontrole trzeźwości, drogówka patroluje drogi wylotowe z miast oraz okolice cmentarzy. Koło cmentarzy, jeżeli to konieczne, kieruje ruchem.

– W tym roku dzień Wszystkich Świętych przypada w środku tygodnia, w czwartek. Niewątpliwie pozwoli to na rozłożenie odwiedzin grobów bliskich na kilka dni – informuje Komenda Główna Policji.

Policja zaznacza jednak, że zdarzenia drogowe to nie jedyne zagrożenia zbliżającego się długiego weekendu.

– Nieco mniejszy tłok i ruch w okolicach cmentarzy nie powinien uśpić naszej czujności, ponieważ w tym właśnie czasie częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej oraz włamań do domów i mieszkań – informuje KGP.

Policja apeluje, aby wyjeżdżając z domu zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie, pozamykać okna. Warto poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwracali uwagę na niepokojące sytuacje i od razu nas powiadamiali. Dobrzy, aby zabierali również zostawione w drzwiach czy na wycieraczkach ulotki. Uważajmy też na cmentarzach, gdzie będzie panował duży tłok.

– Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie – ostrzega policja. – Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Bądźmy też ostrożni na drodze. Widząc, że ktoś po alkoholu wsiada do samochodu, reagujmy. Nie spieszmy się. Statystyki są bezlitosne. W weekend Wszystkich Świętych zawsze ginie wiele osób.