„Ada i jej cztery przygody” – opowiadanie dla dzieci w wieku szkolnym.

0
185

Opowiadanie „Ada i jej cztery przygody” Jana Kerdena jest przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym. To chwila, gdy ich naturalna ciekawość i spontaniczna twórczość zderzają się z zupełnie nowymi wymaganiami, rutyną dorosłego świata i wpływami komercji.

Z myślą o tym powstała książka, a składające się na nią cztery opowieści mają być pomostem, dzięki któremu dziecięca wrażliwość i chęć kreacji odnajdzie się wśród nowych doznań i wyzwań. Ważną wartością jest też użycie klasycznego języka literackiego, bez współczesnych naleciałości – rzecz, o którą coraz trudniej w literaturze i codzienności.

Tak o opowiadaniu Jana Kerdena napisał Marek Bieńczyk, laureat Nike 2012:

„Ada i jej cztery przygody” to bardzo pomysłowa i bardzo delikatna proza dla dzieci w wieku około dziesięciu lat. Podkreślam słowo „delikatna”, gdyż jest pisana językiem, który nie chce się nikomu przypodobać, być na siłę „nowoczesny”, nie chce sięgać po figury stylistyczne i wyrażenia „kumplowskie”, jakie dzisiejszej młodzieży mogłyby się wydać swojskie; w zamian proponuje własny język, nie staroświecki, lecz pełen elegancji, lekkości i właśnie delikatności.”

Czytaj także: Kulturalny styczeń w Piasecznie

Decyzją autora i dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. „Ada i jej cztery przygody” w formie plików ebook i audiobook są dostępne bezpłatnie w sieci, bibliotekach oraz na stronach wydawcy Fundacji Arka im. Józefa Wilkonia, która zrealizowała projekt. Dodatkowo powstała wersja audiobooka dla dzieci niedowidzących ze specjalnie dla nich przygotowaną prezentacją grafiki – jest ona udostępniana ośrodkom mających takich podopiecznych.

Ilustracje wykonał Piotr Fąfrowicz, wersję audio czyta Olga Bończyk, autorką opracowania graficznego jest Grażka Lange, redakcji dokonała Teresa Duralska-Macheta, a całość projektu przeprowadziła Blanka Wyszyńska-Walczak. Nagrania dźwiękowe zrealizowało Film Studio Factory, z wykorzystaniem utworu „Muzyka Ady” Zdzisława Zielińskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Fundacji „Arka” im. Józefa Wikonia.

Pliki można bezpłatnie pobrać TUTAJ

Fundacja Arka Wilkonia, ebook, audiobook, Ada i jej cztery przygody, dzieci w wieku szkolnym, opowiadanie, bezpłatnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię