76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

0
267

W sobotę 1 sierpnia w Piasecznie, Górze Kalwarii oraz Konstancinie-Jeziornie odbędą się oficjalne uroczystości związane z 76 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” zawyją też syreny.

Zgodnie z tradycją 1 sierpnia o godzinie 17.00 w całym powiecie zawyją syreny alarmowe. To czas, by się zatrzymać i oddać hołd powstańcom.

Msza i koncert

Tuż po minucie ciszy rozpocznie się uroczysta Msza św. na Cmentarzu Parafialnym w Piasecznie. Na terenie Kwatery Wojennej wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i złożone wiązanki. O godzinie 19.30 warszawskie piosenki (nie tylko powstańcze) zaśpiewa na Skwerze Kisiela Kapela Warszawska.

List i wystawa

W Górze Kalwarii uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.15 przy kamieniu pamiątkowym przy ul. por. Białka. Zostanie tam m.in. odczytany list Marianny Deczewskiej (podczas Powstania nosiła nazwisko panieńskie Bączkowska), pseudonim Wichura. To jedyna żyjąca nadal uczestniczka Powstania Warszawskiego pochodząca z gminy Góra Kalwaria. Urodziła się w Sobikowie, obecnie ma 96 lat i mieszka w Warszawie. Była łączniczką. Z okazji 76 rocznicy Powstania Warszawskiego gmina przygotowała też wystawę, którą już od piątku 31 lipca będzie można oglądać na nowych słupach ogłoszeniowych w mieście.

– Zaprezentujemy mieszkańcom zdjęcia i sylwetki 18 osób, które brały udział w powstańczym zrywie i zarazem były związane z gminą Górą Kalwaria – mówi Robert Korczak z Biura Promocji UG, autor wystawy.

Wystawa będzie też dostępna online od 1 sierpnia.

Ulica ku czci powstańców

W Konstancinie-Jeziornie 1 sierpnia o godzinie 11.00 obok Ratusza odbędą się oficjalne uroczystości związane z upamiętnieniem braci Komorowskich – Tadeusza, ps. Roman, Kazimierza, ps. Otto, i Stanisława, ps. Sęp. Byli oni uczestnikami Powstania Warszawskiego, którzy 1 sierpnia 1944 r. w wyniku niemieckiego ostrzału zginęli w miejscu walki oddalonym o mniej więcej 300 m od obecnego Ratusza. Na wniosek radnej Bożeny Wierzbickiej jedna z ulic sąsiadujących z Ratuszem otrzymała nazwę „Braci Komorowskich”.

Wcześniej przedstawiciele samorządu gminy złożą kwiaty i zapalą znicze w miejscach pamięci – o godz. 10.00 na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej (przy rondzie św. Jana Pawła II) oraz o godz. 10.15 pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. bryg. Czesława Mączyńskiego NSZ AK (ul. Mirkowska 56). Z kolei o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie (ul. Przyczółkowa 29) zostanie odprawiona msza św. w intencji wszystkich powstańców warszawskich

Czytaj także: Konstancińskie spacery online z przewodnikiem

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię