727 rzadziej, ale do Warszawy. Od sierpnia linia wraca na dawną trasę

0
823

Po licznych wnioskach mieszkańców autobusy linii 727 od sierpnia wrócą na starą trasę i będą dojeżdżać do Warszawy.

Skrócenie trasy autobusu 727 tylko do Piaseczna nastąpiło 29 czerwca. Decyzja ta była podyktowana zmniejszonym ruchem pasażerskim w wakacje oraz obserwacją zachowań pasażerów. Z danych ZTM wynika, że większość osób korzystających z linii komunikującej zachodnią część gminy z miastem dojeżdża tylko do Piaseczna. W związku z tym autobus dojeżdża obecnie do centrum miasta, gdzie można się przesiąść w kursującą do Metra Wilanowska linię 709.

Mieszkańcy byli oburzeni

Decyzja ZTM i władz miasta spotkała się jednak ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców. Na wniosek radnych Doroty Kłos oraz Michała Rosy władze gminy spotkały się przedstawicielami ZTM oraz sołtysami miejscowości przez które jeździ linia 727. Spotkanie miało na celu wyjaśnienie stronom zainteresowanym, jakie przesłanki stały za decyzją o  wakacyjnej zmianie trasy autobusu.

Mniejsza liczba pasażerów w związku z wakacjami oraz epidemią, w połączeniu z kosztami funkcjonowania linii finansowanej przez ZTM oraz proporcjonalnie gminy Piaseczno i Lesznowola, skłoniły udziałowców do refleksji.

– Stanęliśmy przed dylematem: czy w czasie wakacji utrzymać wakacyjną częstotliwość kursowania linii 727 skracając ją do Piaseczna, czy jeszcze ograniczyć częstotliwość do 1 autobusu na godzinę (do Głoskowa, do Antoninowa co 2 godziny), ale z utrzymaniem bezpośredniego połączenia do Warszawy – wyjaśniał wiceburmistrz Robert Widz. – Ponieważ istnieje dogodna przesiadka na autobus linii 709, który jeździ w godzinach szczytu co 7-8 minut, a dla wielu pasażerów z Głoskowa i Antoninowa celem podróży jest Piaseczno (dworzec PKP i centrum miasta), utrzymanie częstotliwości kursowania linii 727 wydawało się lepszym rozwiązaniem.

Po staremu, czyli rzadziej

Gmina jednak przychyliła się do głosów mieszkańców i zwróciła się do ZTM z wnioskiem o przywrócenie od sierpnia dawnej trasy.

Autobusy pojadą do przystanku Metro Wilanowska od poniedziałku 3 sierpnia. – Przygotowany rozkład jazdy zakłada częstotliwość 40 minut w godzinach szczytu, 60 minut w międzyszczycie oraz wieczorem, natomiast w soboty i święta pozostaje częstotliwość 80 minut – informuje gmina. Obecnie autobus kursuje w szczycie nawet co 30 minut, a poza nim co 40 minut. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy dostępne są na stronie: www.wtp.waw.pl.

Czytaj także: Niedziele bez „eLek”. Zmieniają się rozkłady jazdy linii L-1 i L-3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię