590 lat praw miejskich

0
588

Dziś mija 590 lat od nadania Piasecznu praw miejskich przez Janusza I Starszego.

Pierwsze wzmianki o Piasecznie jako wsi sięgają XIII wieku. Nazwa pochodzi od położenia miejscowości na piaszczystych glebach nad brzegiem rzeki Jeziorki, zwanej wówczas Jeziorną. W średniowieczu Piaseczno było wsią książęcą, usytuowaną na szlaku między Warszawą a Czerskiem. Właśnie to strategiczne położenie zdecydowało o tym, że 5 listopada 1429 roku Piaseczno uzyskało prawa miejskie na prawie chełmińskim, nadane przez księcia wyszogrodzkiego, ciechanowskiego, zakroczymskiego, czerskiego i warszawskiego Janusza I zwanego Starszym.

Wkrótce Piaseczno stało się jednym z ośrodków rynku lokalnego na południowym Mazowszu, zajmującym się handlem i rzemiosłem. W układzie przestrzennym miasta nastąpiły zmiany, centralnym punktem stał się rynek, gdzie aż do 1964 roku odbywały się tradycyjne targi i jarmarki.

Akt nadania praw miejskich został potwierdzony w 1461 roku. Miasto wówczas miało charakter rzemieślniczo-rolniczy. Dynamiczny rozwój rzemiosła i handlu skłonił księżną Annę Radziwiłłównę do nadania miastu Piaseczno w dniu 23 listopada 1513 roku prawa odbywania jarmarku i wyznaczenie dnia targowego. Dalsze przywileje zostały miastu nadane przez królową Bonę, Annę Jagiellonkę, Stefana Batorego, Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego.

Przez cały rok Centrum Kultury w Piasecznie wraz z Biurem Promocji organizowało wydarzenia związane z obchodami okrągłej rocznicy nadania praw miejskich. Punktem kulminacyjnym był maping i słuchowisko o historii miasta zaprezentowane 28 września po koncercie Kayah.

5 listopada w siedzibie CEM zorganizowany zostanie multimedialny konkurs o historii miasta. Zaplanowano też odsłonięcie muralu i inne atrakcje dla mieszkańców.