30 lat samorządu

0
360

Dziś mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów samorządowych w powojennej Polsce.

Reforma samorządowa z 1990 r. uważana jest za jeden z filarów III RP. W jej następstwie w dniu 27 maja 1990 roku przeprowadzono w Polsce pierwsze po II wojnie światowej całkowicie wolne i demokratyczne wybory, w których wyłoniono rady gmin. Zastąpiły one Rady Narodowe, będące de facto terenowymi przedstawicielstwami władz państwowych, przez nie nadzorowanych.

Frekwencja w pierwszych wolnych samorządowych wyborach w Polsce wyniosła ponad 42 proc. Swoich kandydatów wystawiło 2 tys. ugrupowań. O mandaty ubiegało się ponad 154 tys. kandydatów.

Nowo wybrane rady gmin powołały następnie swoje władze wykonawcze – prezydentów miast (w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz tych, gdzie dotąd byli prezydenci, czyli praktycznie w większości miast powyżej 50 tys. mieszkańców), burmistrzów (w mniejszych miastach) oraz wójtów (w gminach wiejskich). Bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów zostały wprowadzone dopiero w 2002 roku.

Z tej okazji przypominamy jak wyglądało centrum Piaseczna w latach siedemdziesiątych oraz już w XXI wieku. Zdjęcia pochodzą z archiwum Małgorzaty Szturomskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię