30 kamer mierzy prędkość na S8 w Warszawie. Noga z gazu!

0
1525

Od wtorku 23 listopada na trasie S8 w Warszawie działa odcinkowy pomiar prędkości. Na kontrolowanych odcinkach nie warto przekraczać obowiązujących ograniczeń prędkości.

Po przeprowadzonych w ostatnich dniach testach działania zainstalowanego systemu, już dziś w południe ruszyły kontrole na trasie S8. Odcinkowy pomiar prędkości wykorzystywany jest na dwóch fragmentach trasy szybkiego ruchu – pomiędzy węzłami Łabiszyńska i Marki oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8.

– Na kontrolowanych odcinkach pojazdy osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. O prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki – informuje Inspekcja Transportu Drogowego.

30 kamer kontroluje kierowców

W sumie na obu odcinkach zainstalowano 30 kamer, które kontrolują łącznie 14 km trasy. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi, system automatycznie określi jego średnią prędkość.

– Funkcjonalność systemu umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość, szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD – czytamy na stronie ITD.

Odcinkowe pomiary prędkości skłaniają kierowców do utrzymywania bezpiecznej, dopuszczonej znakami, prędkości na całym objętym kontrolą odcinku drogi, co zdecydowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa. A na S8 w Warszawie wypadki i kolizje powodujące znaczne utrudnienia w ruchu, to codzienność poruszających się tędy kierowców.

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko 4 mln zł.

Czytaj również: Noga z gazu na S8. Będzie odcinkowy pomiar prędkości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię