200 mln zł w fikcyjnych fakturach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

CBA zatrzymała głównego księgowego międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy.

 

25 kwietnia funkcjonariusze z delegatury CBA w Białymstoku oraz Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wzięli udział w operacji wymierzonej w międzynarodową zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się wystawianiem fałszywych faktur oraz praniem brudnych pieniędzy. Pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie przeszukali ponad 35 mieszkań, siedzib spółek, biur rachunkowych w Warszawie, Wólce Kosowskiej i na terenie województwa mazowieckiego.

W wyniku tej akcji funkcjonariusze CBA zatrzymali m.in. głównego księgowego tej grupy, odpowiedzialnego za strategiczne działania przestępcze, mające na celu rachunkowe uwiarygodnienie fikcyjnego obrotu towarami.

– Kolejny zatrzymany to obywatel Wietnamu, który w latach 2016-2017 miał uczestniczyć w procederze tzw. prania brudnych pieniędzy. Wypłacił z rachunków bankowych firm objętych śledztwem już „przeprane” 24 miliony złotych i 375 tys. euro. Lista zatrzymanych w tej sprawie nie jest zamknięta – poinformował Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy CBA. – Zatrzymanym zostaną w postawione zarzuty dotyczące m.in. prania brudnych pieniędzy, działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych.

Działania zlikwidowanej grupy polegały m.in. na wystawianiu nierzetelnych i nieprawdziwych faktur, a następnie deklarowaniu organom podatkowym nieprawdziwych informacji, które miały udokumentować fikcyjny obrót towarami.

– Ustalone przez śledczych kwoty deklaracji i tym samym nierzetelnych lub nieprawdziwych faktur VAT mogą sięgać 200 milionów zł – informuje Piotr Kaczorek. – Trwające nadal analizy już zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej wskazują, że te wartości mogą być nawet dwukrotnie wyższe.

Wprowadzanie do obrotu fikcyjnych faktur VAT posłużyło m.in. zalegalizowaniu towaru nieznanego pochodzenia, który zbywany był przez finalnych odbiorców m.in. na terenie targowiska w Wólce Kosowskiej.

– Dokonane przez funkcjonariuszy CBA i KAS ustalenia wskazują, iż straty skarbu państwa z tytułu zaniżenia zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług VAT wyniosły co najmniej 40 milionów zł. Ta kwota w miarę badania zabezpieczonej dokumentacji finansowej również może się podwoić – informuje CBA.

To jednak dopiero początek śledztwa, a sprawa ma charakter rozwojowy.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama