18 powstańców z Góry Kalwarii

0
427

Góra Kalwaria przygotowała wystawę poświęconą powstańcom związanym z terenem gminy. Ich zdjęcia i biogramy zawisły na nowych słupach ogłoszeniowych w centrum miasta. Jest też wersja online wystawy z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Okolicznościowa wystawę „Nasi na barykadach. Powstańcy warszawscy związani z gminą Góra Kalwaria” przygotowało Biuro Promocji UG. Od piątku 31 lipca na czterech nowych, podświetlanych słupach ogłoszeniowych w centrum miasta (ul. Piłsudskiego przy kościele Na Górce, ul. 3 Maja w okolicy jatek, ul. ks. Sajny obok kina i ul. Pijarska u zbiegu z ul. Wierzbowskiego) można obejrzeć wystawę składającą się z 18 biogramów wraz ze zdjęciami. Wystawę można też obejrzeć online na stronie internetowej gminy.

– Prezentujemy mieszkańcom sylwetki 18 osób, które brały udział w powstańczym zrywie i zarazem były związane z naszą gminą – mówi Robert Korczak z Biura Promocji UG, autor wystawy. – Zdajemy sobie sprawę, że nie o wszystkich powstańcach mających coś wspólnego z gminą jest ta wystawa. Jeśli ktoś ma wiedzę o innych mieszkańcach, którzy brali udział w walkach w 1944 roku (albo dodatkowe informacje o prezentowanych postaciach), prosimy o kontakt.

Zdjęcia pochodzą przede wszystkim ze zbiorów prywatnych rodzin powstańców, ale też z archiwum UMiG Góra Kalwaria oraz zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Dotyczą tych powstańców, których życie lub śmierć związane były z gminą Góra Kalwaria. W tym gronie jest 96-letnia obecnie Marianna Deczewska (z domu Bączkowska), pseudonim Wichura. Urodzona w Sobikowie łączniczka napisała krótki list na obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w swojej rodzinnej gminie.

– Wybuch Powstania Warszawskiego był dla nas wielką radością. Dawał ulgę i nadzieję, że wkrótce Polska będzie znowu wolna. Bo my walczyliśmy o wolną Polskę. (…) Na koniec mam do Państwa apel: dbajcie, aby Polska była sprawiedliwa dla wszystkich. Aby była zgoda wśród Polaków. Wierzę, że dzisiejsza młodzież kocha Polskę tak mocno, jak my Ją kochaliśmy – napisała pani Marianna.

Czytaj również: Oddali hołd powstańcom [FILM]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię