175 ofiar COVID-19 w powiecie

0
458

Z danych piaseczyńskiego sanepidu wynika, że w pierwszym kwartale 2021 roku podwojona została już liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 z całego roku 2020.

Piaseczyński sanepid przedstawił podsumowanie swoich działań w 2020 roku. Jak wiadomo zdominowała je pandemia i związane z nią obowiązki.  Zwłaszcza w pierwszych miesiącach trwania pandemii cały ciężar nadzorowania przypadków zakażeń spadał na sanepid. Pracownicy lokalnych stacji mieli za zadanie zlecać testy osobom, które podejrzewały u siebie zakażenie, nakładanie izolacji i kwarantanny, a także kontrolę przestrzegania tych obostrzeń.

Jak wynika z przygotowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego sprawozdania, w 2020 roku potwierdzono zakażenie koronawirusem u 7414 mieszkańców. Liczba zakażeń znacząco wzrosła w IV kwartale 2020 r. W październiku pozytywny wynik testu otrzymało 1181 pacjentów, absolutny szczyt zakażeń przypadł na listopad – 3991, w grudniu były to 1923 przypadki. Mowa oczywiście o osobach, które wykonały test potwierdzający zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Lekarze podkreślają, że dane dotyczące liczby zakażonych te są znacząco zaniżone. Domownicy osób z pozytywnym wynikiem testu, nawet mając objawy, rzadko decydują się na potwierdzenie zakażenia. Nie brakuje też osób, które mają objawy, wiedzą, że miały kontakt z osobą zakażoną, ale nie poddają się testom, chcąc uniknąć przymusowej izolacji lub objęcia kwarantanną bliskich.

W sumie przez cały ubiegły rok kwarantanną objęto blisko 38,5 tys. osób.

Z danych sanepidu wynika, że w związku z zakażeniem hospitalizowanych było 164 mieszkańców, a 83 zmarło w związku z COVID-19. Wśród ofiar 72 osoby były w wieku powyżej 60 lat, w tym 34 w wieku 80+. Wśród osób, dla których zakażenie zakończyło się śmiercią, trzy miały poniżej 40 lat. Najwięcej, bo aż 41 osób zmarło w grudniu.

Z pewnością pierwszy kwartał roku 2021 znacząco statystyki te pogorszył. W sumie do końca marca zakażenie potwierdzono u 14 929  mieszkańców. Oznacza to, że wynik z całego ubiegłego roku został już podwojony. Od początku pandemii dla 175 osób zakażenie skończyło się śmiercią.

Czytaj także: Wydłużone godziny wykonywania testów przy starostwie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię