102 rocznica odzyskania niepodległości online

0
457

Obchody Święta Niepodległości w tym roku przeniosły się głównie do świata wirtualnego. Burmistrzowie i wójtowie zachęcają jednak do rodzinnych spacerów w miejsca związane z historią.

Radosne marsze i pochody z flagami w roku epidemii się nie odbędą. W internecie można jednak znaleźć wydarzenia organizowane przy tej okazji przez centra kultury strony poświęcone historii Polski. Burmistrzowie gmin zachęcają do indywidualnego składania kwiatów czy zapalania zniczy w miejscach pamięci.

– 11 listopada to dzień wyjątkowy dla naszego narodu. W tym roku, będziemy go jednak obchodzić bardziej rodzinnie, dlatego zachęcam do odwiedzenia miejsc w naszej gminie, które są świadkami wydarzeń z okresu odzyskania niepodległości – mówi Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Gmina Piaseczno przygotowała z tej okazji krótką lekcję historii.

– Prof. Grzegorz Nowik wspaniale wprowadzi Państwa w klimat tamtych dni, opowiadając zarówno o wątkach piaseczyńskich, jak i nakreśli ogólny obraz tamtych historycznych wydarzeń – reklamuje gmina.

O godzinie 17.00 na fanpage’u Centrum Kultury w Piasecznie odbędzie się koncert patriotyczny live w wykonaniu śpiewaków klasycznych z akompaniamentem. W pierwszej części usłyszymy znane pieśni patriotyczne jak Warszawianka, Szara Piechota czy Przybyli Ułan. Drugą część wypełnią melodie mistrzów takich jak G. Gershwin, J. Strauss, i E. Kalman.

Góra Kalwaria z kolei opisuje na swojej stronie historię legionisty z Czerska.

Lesznowola przygotowała spektakl patriotyczny pt. Żelaznymi łzami, nawiązujący do wojennych wydarzeń w Magdalence. Film będzie można zobaczyć online na fanpage’u oraz na YouTube  Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli o godz. 18.00.

Konstanciński Dom Kultury zaprasza o godz. 16.00 na koncert online pt. „Polskie drogi do wolności” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto. Będzie to muzyczno-aktorska opowieść o polskiej walce o wolność w XX wieku. Usłyszymy pieśni legionowe, powstańcze, wojenne, a także współczesne utwory m.in.: Agnieszki Osieckiej czy Jacka Kaczmarskiego. Koncert będzie transmitowany na fanpage’u Konstancińskiego Domu Kultury.

W Piasecznie można też się wybrać do parku miejskiego i pobawić z questem przygotowanym przez Dział Tradycji Centrum Kultury. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą coś do pisania. Quest „Parkowe historie” powinien wisieć na tablicach informacyjnych w parku od godz. 9.30.

Czytaj także: Chryzantemy ozdobiły Górę Kalwarię

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię