100 lat dla wszystkich pokoleń

203

Połączenie elementów historycznych i rozrywkowych – taką ofertę przygotowała dla mieszkańców gmina Piaseczno w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym roku uroczystości związane z Dniem Niepodległości zostały podzielone na dwie części. Ta nieco bardziej oficjalna odbyła się przed południem. Delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową, poświęconą osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego na piaseczyńskim ratuszu. Odsłonięto też umieszczoną na budynku dworca tablicę upamiętniającą postój na stacji Piaseczno pociągu żałobnego z trumną Marszałka. O godzinie 11.00 odjechał pociąg kolejki wąskotorowej. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się w Gołkowie, gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w miejscu upamiętniającym bitwę z powstania kościuszkowskiego. Jednocześnie na Skwerze Kisiela harcerze mieli okazję pozyskać nieco wiedzy historycznej, łącząc naukę z dobrą zabawą.

Po południu rozpoczęła się – w innej niż zwykle oprawie i inną trasą – Parada Niepodległości. Na rynku na jej uczestników czekały trzy atrakcje. Najpierw w czterech krańcach rynku wystąpiły Chór Lira, Piaseczyńska Orkiestra Dęta, Zespół Ludowy „Kłosowianki” oraz połączone chóry dziecięce z piaseczyńskich szkół. Potem przyszedł czas na opowieść historyczną o 100 latach niepodległości Piaseczna. W finale wszystkie pokolenia mogły powspominać polskie filmy i seriale w spektaklu  łączącym pokaz laserowy z polską muzyką filmową.