100 dni solidarności – nowe wytyczne rządu

0
832

Rząd ogłosił jakie zasady będą obowiązywały od przyszłej soboty. Zmiany dotyczą sklepów i organizacji pracy szkoły.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poinformował, że w najbliższym okresie powinniśmy zachowywać się odpowiedzialnie i solidarnie. Zapowiedział „100 dni solidarności”, jako czas do pojawienia się szczepionki.

Zmiany zasad dotyczyć będą handlu. Od 29 listopada w najwyższym reżimie sanitarnym otwarte zostaną wszystkie sklepy. Zapowiedziano jednak kontrolę przestrzegania tych zasad.

Do 27 grudnia nadal zamknięte będą kina, teatry, siłownie, gastronomia.

Szkoły do końca roku kalendarzowego działać będą w systemie edukacji zdalnej.

Zmieniają się zasady dotyczące ferii zimowych – w całej Polsce zostaną skumulowane w terminie 4-17 stycznia.

Premier apelował o spotkania świąteczne w gronie małych rodzin, w których mieszka się na co dzień, bez podróży i przemieszczania się. Podobnie powinno się ograniczyć wyjazdy na ferie.

– Nasz plan szeroko omówiliśmy z gronem ekspertów. Nad nowymi rozwiązaniami dyskutowaliśmy w ramach posiedzeń Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji – czytamy w komunikacie rządu. – W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Czytaj także: Rekordowa liczba ozdrowieńców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię