10-lecie piaseczyńskiej porodówki

0
378

W ciągu 10 lat w piaseczyńskim szpitalu urodziło się 12,5 tysiąca dzieci. Tutejsza porodówka cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem młodych mam.

W tym roku oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala św. Anny w Piasecznie, należącego do grupy EMC, obchodzi jubileusz dziesięciolecia.

– Dziś to jedna z najnowocześniejszych i oferujących najbardziej wszechstronną, kompleksową opiekę dla kobiet „porodówka” w regionie, ciesząca się dużą popularnością wśród pacjentek – chwali Ewa Ciechowicz, koordynator szkoły rodzenia i programu KOC (koordynowana opieka nad kobietą w ciąży).

W ciągu tych 10 lat istnienia oddziału, w piaseczyńskim szpitalu urodziło się ponad 12,5 tysiąca dzieci, czyli więcej, niż populacja Góry Kalwarii – drugiego pod względem wielkości miasta w powiecie piaseczyńskim.

Czytaj także: Koszyczki ratunkowe również w Centrum Kultury

Mimo szalejącej od blisko roku pandemii koronawirusa, liczba porodów w szpitalu św. Anny w Piasecznie systematycznie rośnie. Tylko w roku 2020 w szpitalu przyszło na świat 1353 dzieci.

– Wzrastająca fala pandemii nie ma wpływu na bieżące funkcjonowanie całego szpitala, w tym także „porodówki”, która już wiosną zeszłego roku została przystosowana do pracy w zaostrzonym rygorze sanitarnym –podkreśla Bogumiła Gronkiewicz, położna oddziałowa ze szpitala Św. Anny w Piasecznie. Dyrekcja szpitala zadbała o to, aby oddzielić izbę przyjęć dla pacjentek rodzących od pozostałych pacjentów – m. in. poprzez oddzielne wejście dla kobiet ciężarnych. Dzięki temu w porodach, mimo wzrastających rygorów sanitarnych, wciąż mogą brać udział tatusiowie. Rodzice mogą również kangurować swoje maleństwa po cięciu cesarskim.

Mimo pandemii, w październiku 2020 r. szpital św. Anny w Piasecznie uruchomił również bezpłatną szkołę rodzenia dla wszystkich kobiet od 21 tygodnia ciąży.

– Szkoła oferuje szeroki, ponadstandardowy program zajęć. Zależało nam, aby w programie naszej edukacji przedporodowej zostały omówione wszystkie możliwe tematy, które nurtują przyszłe mamy. Dlatego postanowiliśmy poszerzyć zajęcia w szkole rodzenia o kwestie związane z aktywnością podczas porodu, ze znieczuleniem, emocjami w ciąży i po porodzie – wylicza Ewa Ciechowicz. Zajęcia obejmują też naukę opieki i pielęgnacji maluszka oraz kwestii związanych z laktacją.  Dodatkowo młodzi rodzice dowiedzą się jak udzielać pierwszej pomocy noworodkowi. Zajęcia prowadzą specjaliści z danej dziedziny.

Dwa lata temu odział ginekologiczno-położniczy w piaseczyńskim szpitalu przeszedł kolejną modernizację. Utworzono nowy trakt porodowy, który został w pełni doposażony we wszystkie sprzęty potrzebne pacjentkom w czasie porodu. Blok porodowy zyskał również salę do cieć cesarskich. Rok temu na oddziale został wdrożony program kompleksowej opieki nad kobietą ciężarną tzw. KOC, dzięki któremu pacjentki mają zapewnioną opiekę obejmującą czas od poczęcia do narodzin oraz przez cały okres połogu.

Czytaj także: Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pracę oddziału ginekologiczno-położniczego w Piasecznie doceniają same rodzące. Niedawno pisaliśmy o sukcesie piaseczyńskiej porodówki w rankingu Fundacji Rodzić Po Ludzku. Drugie miejsce na Mazowszu to bez wątpienia powód do dumy. Szpital posiada też certyfikat Fundacji Maluchy na Brzuchy.

– Nasze miejsce w rankingu Fundacji Rodzić Po Ludzku nie byłoby tak wysokie, gdyby nie praca i zaangażowanie wspaniałego, empatycznego i profesjonalnego personelu, dzięki któremu pacjentki są bardzo zadowolone z pobytu i opieki w naszej placówce. Wystawiają nam bardzo dobre opinie, co nas cieszy i za co bardzo dziękujemy mówi Bogumiła Gronkiewicz.

Z okazji 10-lecia porodówki szpital przygotował kilka ciekawostek związanych z tym oddziałem:

  • najmniejszy, urodzony siłami natury noworodek ważył 2100 g., a największy – 4820 g.
  • zauważono także w ostatnim czasie tendencje do powrotu imion tradycyjnych tj. Franciszek, Zygmunt, Łucja, czy Maria,
  • 53 proc. narodzonych w ostatnim roku dzieci to chłopcy, a 47 proc. dziewczynki,
  • zespół lekarski na oddziale liczy 22 ginekologów-położników oraz 12 neonatologów,
  • opiekę nad mamami sprawują 43 położne i 5 pielęgniarek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz
Podaj swoje imię