UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Czuję ogromne wsparcie Fot. KS Konstancin

Czuję ogromne wsparcie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowy szkoleniowiec pierwszego zespołu KS Konstancin Michał Madeński opowiedział nam o zmianach, które zaszły w drużynie tego lata i o tym, czego możemy się spodziewać w rozgrywkach ligi okręgowej. Zapraszamy do lektury!


Przywrócić futbol w Konstancinie na właściwe tory – można powiedzieć, że to największe wyzwanie w Twojej dotychczasowej karierze?
Uważam, że, jak na dziś, jest to najtrudniejsze wyzwanie, to będzie egzamin mojej pracy. Zostałem w klubie obdarzony pełnym zaufaniem przy budowaniu zespołu od podstaw po swojemu, baza pozostała z drużyny rezerw. Rezerwy KS Konstancin funkcjonowały jak rodzina, ciężko było do niej dopasować nowe ogniwa, ale wydaje mi się, że nowi zawodnicy odnaleźli się w zespole bardzo dobrze! Każdy się napędza, jest bardzo pozytywnie. Z pierwszej drużyny zostali tylko Dominik Bartnik i Mateusz Kwiatkowski – moi wychowankowie z rocznika 1999. Dla każdego z nas – dla zawodników, sztabu, zarządu – to nowa sytuacja. Fundament pod drużynę jest, wszyscy zawodnicy naprawdę bardzo ciężko pracują, aby Konstancin jak najszybciej wrócił na swoje miejsce, czyli do IV ligi.
Dlaczego pierwsza ekipa KS-u zanotowała tak fatalny sezon?
Nie chcę oceniać zawodników grających w poprzednim sezonie, tym bardziej sztabu trenerskiego, ale mam swoje wnioski. Ten zespół, w większości utrzymany z sezonu 2015/2016, który do samego końca walczył o III ligę, sezon później spada. To nie jest sprawa braku umiejętności – wiadomo, Dobkowski i Dębski byli wiodącymi zawodnikami, bez dwóch zdań, ale skład uzupełniony Wrażeniem i Skórą miał szanse walczyć o coś więcej niż utrzymanie. Może zabrakło atmosfery, może zabrakło wiary w końcowy sukces? Ciężko powiedzieć, trzeba by zapytać kogoś z poprzedniej szatni.
Czy wyczuwasz teraz większą cierpliwość u prezesa? Nie brakuje głosów, że szybkie zwolnienie Mariusza Szewczyka było błędem.
Cierpliwość? Prędzej bym to nazwał zaufaniem. Czuję bardzo ogromne wsparcie od prezesa i wszystkich ludzi będących blisko klubu, jest to bardzo miłe i daje ogromny komfort pracy, mogę spokojnie pracować, budować drużynę. Zawodnicy też czują komfort, jeśli wiedzą, że sytuacja w klubie jest stabilna, a to jest niezwykle istotne. Mimo to miałem strasznie mało czasu, raptem 5 tygodni przygotowań, nie było miejsca na błędy, dlatego ten okres przed przygotowaniami, jak i w trakcie, był dla mnie bardzo ciężki. Moja praca nie kończy się po treningu, w ciągu lipca trwała od rana do późnego wieczora – spotkania, rozmowy z zawodnikami, treningi. Przyznam uczciwie, że momentami telefon grzał się od rozmów! Czy zwolnienie Mariusza było błędem? Na pewno cel tej zmiany był taki, aby poprawić sytuację i uratować sezon, ale wyszło, jak wyszło, nie ma co nad tym teraz się zastanawiać. To już historia. Trzeba wyciągnąć wnioski i pracować dalej. Ja osobiście bardzo cenię Mariusza, to bardzo dobry trener, a do tego fajny człowiek.
Powiedziałbyś kilka słów o nowych twarzach w zespole?
Co bardzo istotne, drużynę tworzą ludzie z Konstancina i okolic. To też jest duży atut, zawodnicy są związani z miastem, ważne jest również, że mamy połączenie młodości z doświadczeniem. Proporcje zostały zachowane. Na dziś oficjalnie naszymi zawodnikami są: Wojciech Krysiak, Przemysław Chmielewski, Karol Mroczkowski, Jakub Daniluk i Tomasz Leszczyński. Wojtek to bardzo utalentowany bramkarz, posiada duży potencjał, ale czeka go sporo pracy. To jego pierwszy kontakt z seniorską piłką, dopiero poznaje szatnię, zawodników, to już inna gra niż w juniorach. „Chmiela” pamiętam jeszcze z czasów, gdy grał u nas pod wodzą Maćka Wesołowskiego. Ogromny talent, ale czegoś mu brakowało do tego, żeby pokazał pełnię swoich możliwości, na pewno ma większy potencjał niż na grę w okręgówce. To mądry chłopak, od pierwszego dnia znalazł wspólny język z drużyną. Tomek Leszczyński to pomocnik, bardzo fajny zawodnik. Uważam, że drzemie w nim duży potencjał, ma w sobie coś fajnego. Bardzo kreatywny piłkarz, wiele widzi, ma jeszcze braki, ale wie, nad czym pracować i na pewno sporo wniesie do naszej drużyny. Karol to napastnik, który świetnie gra głową, do pełni formy jeszcze trochę mu brakuje, ale to wartościowy gracz, a Jakub (rocznik 98) jest bramkarzem. Do sztabu trenerskiego dołączył Jarosław Kulczyk, znamy się od lat, co bardzo ułatwia nam pracę. Jarek skupi się na przygotowaniu motorycznym chłopaków. Ufam mu i wiem, jak jego wiedzę wykorzystać w treningu. Wiadomo, jego praca nie kończy się na motoryce – pomaga mi cały czas także w innych aspektach treningu oraz w analizie pomeczowej.
Na co położyliście największy nacisk podczas przygotowań do sezonu?
Wraz z moim asystentem Jarkiem Kulczykiem największą uwagę poświęciliśmy przygotowaniu motorycznemu, Jarek nad tym pracował z zawodnikami. Badał, analizował, wyciągał wnioski. Oczywiście nie zapomnieliśmy o innych aspektach, ale podchodziliśmy do tego z rezerwą. Wiemy, jak drużyna ma się prezentować, mamy wizję i był to jeden z głównych elementów, nad którymi pracowaliśmy podczas letniego okresu. Zawodnicy, którzy ze mną pracowali w rezerwach, wiedzą, co to ciężka praca na treningach i nie byli zaskoczeni ich intensywnością.
W lidze okręgowej KS będzie prezentował styl (zachowując proporcje rzecz jasna) zbliżony do Legii Warszawa czy Wisły Kraków? W obu klubach odbyłeś staż.
Bliżej mi do filozofii pracy trenera Jacka Magiery, będąc w Legii II na stażu, przez długi czas znajdowałem się bardzo blisko drużyny, zawodników, sztabu trenerskiego. Mogłem obserwować, jak pracują, jak przygotowują treningi, jak dokonują analiz i wyciągają wnioski. Nauczyłem się tam cierpliwości. Dużo nauki wyniosłem od trenera, za co jestem mu wdzięczny, wiele mi pokazał. Jest świetnym obserwatorem i psychologiem. Chciałbym, aby za jakiś czas mówili o mojej drużynie, że ma swój styl. Taki stempel jakości!
Kogo możecie się obawiać?
Chyba każdej drużyny w lidze. Poziom obecnej okręgówki jest bardzo wyrównany. Wydaje mi się, że Raszyn, Chlebnia, SEMP Ursynów i Żyrardowianka to mogą być najmocniejsi przeciwnicy w tym sezonie.
Na jakiej pozycji w tabeli ujrzymy KS Konstancin pod koniec rozgrywek?
Jak każda drużyna w tej lidze skupiamy się na walce o awans, wszyscy chcą wygrywać i walczyć o IV ligę. Boisko weryfikuje wszystko, zobaczymy po kilku kolejkach, jak to będzie wyglądało, ale na pewno miejsce w pierwszej szóstce jest bardzo realne po zimie, a potem zobaczymy dalej. Będziemy walczyć o wygraną w każdym meczu, a jak wyjdzie, okaże się po ostatniej kolejce. Na wnioski przyjdzie czas.
Wiele mówi się o planach dotyczących powstania w Konstancinie Gminnego Centrum Sportu. Nieoficjalnie pada również między innymi hasło „stadion”. Wierzysz, że za kilka lat KS będzie rozgrywał swoje mecze na nowym obiekcie?
Na pewno gmina Konstancin-Jeziorna powinna mieć do dyspozycji stadion z prawdziwego zdarzenia z profesjonalnym zapleczem boisk, halami sportowymi, basenem itd. Byłby to kolejny krok w kierunku rozwoju sportu w naszym mieście. Jednakże do tego daleka droga, przypuszczam, że jeszcze trochę czasu upłynie, zanim taki obiekt powstanie, jeśli takowego w ogóle się doczekamy.
Czy Twoim zdaniem włodarzom gminy zależy na rozwoju Waszego klubu?
To trudne pytanie, ja osobiście nie miałem przyjemności z nikim z gminy na ten temat rozmawiać, przypuszczam, że moi poprzednicy również. Wiadomym jest, że każda ze stron zyskałaby, gdybyśmy grali dziś np. w III lidze. To byłby duży skok sportowy, ale, co ważne, wizerunkowy dla miasta i dla klubu.
Na koniec zapytam Cię o to, czy odczuwasz presję w związku z rozgrywkami.
Bardziej pozytywny dreszczyk emocji, to duże wyzwanie, ten sezon chyba dla wszystkich w klubie będzie czymś nowym. Jedna drużyna seniorów, po ogromnej przebudowie, na pewno to dla mnie nowe doświadczenie, lekcja. Poprzedni sezon w A-klasie pokazał, że jesteśmy dobrą drużyną, a przy obecnych wzmocnieniach możemy być spokojni o poziom naszego zespołu. Bardzo wierzę, że przyciągniemy na nasze spotkania wiele osób, że w końcu w Konstancinie wróci czas pełnych trybun i fajnej atmosfery na meczach. Mam nadzieję, że moja drużyna będzie czerpała radość z gry, a co za tym idzie, da kibicom powody do zadowolenia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama