UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

To już jest koniec?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przez ostatnie dwa lata mięliśmy okazję obserwować działania podejmowane przez III kadencję Młodzieżowej Rady Gminy Piaseczno. Młodzi zaczęli pracę 30 października 2014 roku i od tego czasu zdążyli zrealizować mnóstwo projektów. Przyjrzyjmy się efektom ich pracy.

Debaty z kandydatami na burmistrza
Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Piasecznie. Dyskusje zorganizowano przed pierwszą oraz drugą turą wyborów. Spotkanie przeciągnęło mieszkańców, którzy wypełnili salę.

Maraton Pisania Listów Amnesty International
Dwukrotnie w Piasecznie upominaliśmy się o prawa człowieka. Mieszkańcy bronili prześladowanych, pisząc listy do władz poszczególnych krajów. Łącznie napisano ich prawie 500!

YourTurn
Rada zorganizowała szkolenia dla młodych, zainteresowanych tworzeniem filmów oraz kreowaniem własnego wizerunku. Dwa lata z rzędu gościliśmy popularnych youtuberów oraz osoby zajmujące się marketingiem. Na wydarzenie, oprócz mieszkańców, ściągnęli goście z całej Polski.

Konkurs Nauczyciel z Klasą
Uczniowie z terenu gminy oraz powiatu mieli dwukrotnie okazję do podziękowania swoim pedagogom za ich pracę. Poprzedzając głosowaniem w każdej szkole, wyróżnieni podczas uroczystej gali zostali najlepsi według młodzieży nauczyciele.

Piaseczno Active Day
Chcąc promować aktywność fizyczną, rada zorganizowała piknik, na którym wiele firm i instytucji prezentowało ofertę sportową. Imprezie towarzyszyły liczne konkursy i zawody.

Debata przed wyborami do parlamentu
Było to wyjątkowe wydarzenie przygotowywane wspólnie z Przeglądem Piaseczyńskim. Do dyskusji udało się młodym zaprosić kandydatów na posłów, wśród których znaleźli się także niemalże wszyscy liderzy list – byli lub obecni ministrowie i parlamentarzyści.

Budżet Młodych 2016
Podczas parostopniowego procesu młodzi ludzie wybrali projekty, które zostały wpisane do budżetu gminy na kolejny rok. Propozycje mógł złożyć każdy uczeń, a prawo wyboru miało paruset przedstawicieli samorządów uczniowskich. Na realizacje zostanie przeznaczonych parę milionów złotych!

Szkolenia dotyczące rad szkół
Przez parę miesięcy trwał proces spotkań i warsztatów promujących idee rad szkół. Młodzi radni rozmawiali z uczniami, dyrektorami placówek, nauczycielami oraz rodzicami. Zwieńczeniem było szkolenie prowadzone przez profesjonalnych trenerów.

Piaseczyński Pokaż Talent
Zadbano również o wspieranie utalentowanych młodych. We wszystkich gminach Powiatu Piaseczyńskiego podczas eliminacji szukano najbardziej uzdolnionych osób. Następnie odbyły się półfinał oraz finał. Jury złożone z doświadczonych artystów wyłoniło najlepszą trójkę.

Nightskating
Ulicami Piaseczna pięć razy przejechała kolumna rolkarzy, skaterów oraz rowerzystów. Impreza gromadziła po paręset osób.

Kino plenerowe
Co tydzień w okresie wakacyjnym mieszkańcy mogli oglądać filmy pod chmurką. Tytuły projekcji zostały wcześniej wyłonione w internetowym głosowaniu.

Prawybory prezydenckie
W ramach popularyzacji idei wyborów, uczniowie mogli wyrazić swoje poglądy, oddając głos na danych kandydatów. Proces przypominał ten prawdziwy, różnił się tylko kwestią jego ważności.

Spotkania z samorządami uczniowskimi
Radni regularnie wspierali swoich rówieśników udzielających się w samorządach uczniowskich. Organizowali dla nich szkolenia i spotkania, podczas których omawiano problematykę pracy.

Oprócz wymienionych powyżej form działalności pozostało wiele innych. Młodzieżowa Rada uczestniczyła w szeregu szkoleń, wyjazdów oraz kongresów. Organizowała wiele mniejszych wydarzeń kulturalnych, takich jak nocne maratony filmowe. Walczyła o interesy rówieśników i przekazywała ich zdanie oraz opinie do organów samorządu. Spotykała się także z decydentami na szczeblu centralnym – posłami oraz ministrami – w celu omówienia danych projektów lub samej instytucji młodzieżowych rad. Radni promowali udział w wyborach na każdym szczeblu, za co zostali wyróżnieni w Pałacu Prezydenckim. Reprezentowali młodzież podczas uroczystości państwowych, a w czasie poza nauką i pracą, wspierali akcje wolontariackie.

Efekty ich pracy zostaną zwieńczone już jutro. Zapraszamy na uroczystą galę, która odbędzie się o godzinie 18.00 w Urzędzie Miasta. Na koniec przyznać trzeba jedno – „Młodzi razem ZMIENIAJĄ RZECZYWISTOŚĆ”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama