UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Przeciwko kopciuchom

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od października będą obowiązywać nowe wymagania dla kotłów na paliwo stałe.


Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 5 września. Pomoże ono samorządom w walce ze smogiem, bo dzięki nim znikną z domów piece, tzw. kopciuchy, czyli pozaklasowe paleniska. To one w dużej mierze odpowiadają za niską emisję.
– Przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 października 2017, dotyczą kotłów od 0 do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach – podaje Polska Agencja Prasowa.
Walka ze smogiem w aglomeracji warszawskiej jest bardzo ważna. Aglomeracja znalazła się w niedawno opublikowanym w Monitorze Polskim obwieszczeniu Ministra Środowiska, jako jedna z aglomeracji i miast, w których wartość wskaźnika średniego narażenia na pył zawieszony PM 2,5 przekroczyła w ubiegłym roku wartość pułapu stężenia ekspozycji. Czyli była powyżej wartości dopuszczalnej.
– Nowe prawo nakłada na wprowadzających do obrotu kotły stosowanie wymagań konstrukcyjnych mających wpływ na poziom emisji tlenku węgla, organicznych związków gazowych oraz pyłu, jak również zakaz stosowania rusztu awaryjnego – tłumaczy PAP. – Zgodnie z rozporządzeniem kotły wyprodukowane przed 1 października 2017 r. będzie można wprowadzić do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018. Ma to pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.
Rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów nie rozwiąże problemów ze smogiem, chociaż tak jak wyżej wspomnieliśmy, pomoże samorządom w walce z nim. Najważniejszym rozporządzeniem, które ma mieć duży wpływ na jakość powietrza w Polsce, jest to, które przygotowuje Ministerstwo Energii o jakości paliw. Kiedy to nastąpi? Oby jak najszybciej.
Województwo mazowieckie jest w trakcie prac nad uchwałą antysmogową.
– Obecnie trwa analiza i opracowanie uwag i wniosków zgłoszonych w trakcie trwania konsultacji społecznych – informuje nas Biuro Prasowe Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama