UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Postaw na sport!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Osoby sprawne fizycznie między innymi łatwiej przechodzą choroby niż te bez jakiejkolwiek kondycji.

 

W dzisiejszych czasach duża liczba osób – zarówno tych młodszych, jak i starszych – zamiast aktywnie spędzić chociaż trochę wolnego czasu na świeżym powietrzu, uprawiając sport, preferuje odpoczynek przed ekranem telewizora, czy też przeglądanie najróżniejszych stron internetowych. Zapewne większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele tracą, ponieważ zalety aktywności fizycznej można wymieniać praktycznie bez końca, a dyscyplin jest tyle, że każdy spokojnie znalazłby coś dla siebie.

Sposób na doskonałą figurę

Gry zespołowe (siatkówka, piłka ręczna, piłka nożna, koszykówka), bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a nawet zwykły spacer po parku – to kilka przykładów, dzięki którym nasz organizm może wiele zyskać. W jaki sposób? Zacznijmy od rzeczy najbardziej oczywistych – sylwetka. Zapewne wiele kobiet i mężczyzn co roku mierzy się z problemem zbyt ciasnej sukienki lub spodni od garnituru. Wiele z nich stosuje różne diety, podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu poprawę swojej figury, zapominając jednak o tym, co jest bardzo istotne, czyli o zwykłym ruchu. Ćwicząc, szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Odpowiednie nawyki żywieniowe oraz trening to właśnie recepta na szczupłą sylwetkę. Poza utrzymaniem odpowiedniej wagi sport pomaga nam również osiągnąć lepsze samopoczucie. W związku z tym po ciężkim dniu w pracy warto wybrać się np. na małą przebieżkę po parku.

– Aktywność fizyczna poprawia kondycję i wysmukla figurę, wpływa na wydolność organizmu, a także zapobiega wielu chorobom, dlatego sport jest zalecany każdej osobie. Aktywność fizyczna pozwala nam: poprawić lub zachować zdolność fizyczną, utrzymać odpowiednią wagę\zachować siłę mięśniową, która stabilizuje stawy i kręgosłup na wzrost odporności, osiągnąć lepsze samopoczucie – mówi nam Wiesław Paradowski, Prezes Stowarzyszenia Kondycja, które promuje aktywny i zdrowy tryb życia.

Unikaj chorób

Odnośnie do chorób (w tym również chorób serca), to część z nich spowodowana jest siedzącym trybem życia, brakiem ruchu oraz znużeniem codziennymi obowiązkami w pracy czy też w domu. Zaliczyć można do nich np. otyłość i nadciśnienie tętnicze. By im zapobiegać, powinniśmy postawić na ruch. Wystarczy naprawdę niewiele, aby wygrać walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Systematyczny wysiłek fizyczny znacząco zmniejszy zagrożenie. Pozwoli on również łatwiej przechodzić choroby. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby starsze, które zazwyczaj prowadzą mało aktywny tryb życia.

– Osoba szczupła, sprawna fizycznie szybciej i łagodniej przechodzi choroby niż osoba otyła, bez jakiejkolwiek kondycji. U osób starszych aktywność fizyczna jest zazwyczaj na bardzo niskim poziomie. Ważne, by w ogóle istniała. Warto się gimnastykować, biegać, skakać, codziennie chociaż 15-20 minut, chodzić na wycieczki, a jeśli to możliwe pływać czy jeździć na rowerze. Najlepiej stosować taką taktykę: 3 razy 30 razy 130, czyli 3 razy w tygodniu po 30 minut, tak aby tętno wskazywało 130 uderzeń na minutę – dodaje Wiesław Paradowski.

Jak to mówią: „sport to zdrowie”, a jego uprawianie pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Ludzie, którzy ćwiczą, są nie tylko zdrowsi, ale i szczęśliwsi. Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał amatorów siedzącego trybu życia do większej aktywności fizycznej. Zdecydowanie warto postawić na sport.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama