UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Połączył ich Papczyński

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Władze gminy podpisały umowę dotyczącą współpracy.

 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku radni Góry Kalwarii przyjęli uchwałę dotyczącą podjęcia współpracy partnerskiej z gminą Podegrodzie. To gmina wiejska, znajdująca się w powiecie nowosądeckim, zamieszkuje ją blisko 13 tysięcy osób. Współpraca będzie dotyczyć różnych obszarów.

– Przedmiotem niniejszej umowy jest ustanowienie przyjacielskich i partnerskich stosunków relacji pomiędzy partnerami w celu podjęcia starań w rozwijaniu wzajemnych kontaktów w zakresie realizacji wspólnych działań skierowanych na rozwój w dziedzinach kultury, edukacji i turystyki – widnieje w umowie o współpracy.

Obie miejscowości łączy postać Św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów, pierwszego męskiego zakonu na terenie Polski, który właśnie w Podegrodziu się urodził, a zmarł w 1701 r. w Górze Kalwarii. Został beatyfikowany w 2007 r. i kanonizowany w 2016 r. Przypomnijmy, że na Mariankach mieści się wieczernik, który już niedługo będzie nosił miano sanktuarium.

– Z ogromną radością pragniemy poinformować, że ks. kard. Kazimierz Nycz podjął decyzję o wyniesieniu kościoła Opatrzności Bożej na Mariankach do rangi sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego. Oficjalne ogłoszenie tego faktu nastąpi w dniu 20 maja, podczas uroczystości w Wieczerniku. W ten sposób miejsce to zostanie wpisane do katalogu miejsc świętych Archidiecezji Warszawskiej – poinformowała parafia pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Górze Kalwarii.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama