UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Obcokrajowca zatrudnię od zaraz

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Lawinowo rośnie liczba cudzoziemców zatrudnianych przez przedsiębiorców. Nie tylko na terenie naszego powiatu, ale w całej Polsce.

 

Liczba wydanych w Polsce zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2017 roku wzrosła prawie dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Podobny poziom wzrostu odnotowano, porównując 2016 i 2015 rok. Pod koniec marca Business Centre Club (BCC), we współpracy z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM) i Global Compact Network Poland (GCNP), zorganizował konferencję związaną z obecnością cudzoziemców na polskim rynku pracy. Zrzeszający największą liczbę prywatnych przedsiębiorców BCC przeprowadził grudniu ubiegłego roku badania, w których przedsiębiorcy potwierdzają, że głównym powodem zatrudniania cudzoziemców jest brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach.

Skomplikowane procedury

Zatrudnienie cudzoziemców z kolei wiąże się z trudnościami formalnymi, które nie odpowiadają na potrzeby przedsiębiorców, którzy chcieliby szybciej, prościej i na dłużej zatrudniać cudzoziemców, również spoza UE. Około 80% firm wskazało ten problem jako istotną barierę i czynnik ryzyka w prowadzeniu biznesu w 2018 r.

Z przeprowadzonej w marcu wśród firm członkowskich BCC ankiety wynika, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców. Z ankiet wynika też, że ponad 2/3 firm jest zainteresowanych zatrudnianiem zagranicznych pracowników na długi okres (powyżej 9 miesięcy). Niestety utrudniają to, zdaniem ankietowanych, skomplikowane procedury zatrudniania cudzoziemców, w tym długi czas oczekiwania na uzyskanie dokumentów umożliwiających podjęcie pracy przez cudzoziemca. Ankietowani deklarują chęć zaangażowania się w działania promujące etyczną rekrutację i zatrudnianie obcokrajowców, oraz podjęcie działań sprzyjających tworzeniu przyjaznego środowiska dla cudzoziemskich pracowników i ich rodzin, w tym przeciwdziałanie ksenofobii.

Wietnamczycy, Chińczycy i Ukraińcy

Powiat piaseczyński niewątpliwie jest jednym z tych obszarów, gdzie obecność cudzoziemców na rynku pracy jest bardzo duża. Dzieje się tak głównie za sprawą wielkich centrów handlowych w Wólce Kosowskiej, ale nie tylko.

– W 2017 r. wydaliśmy 27 085 informacji o lokalnym rynku pracy. To były odpowiedzi na zapotrzebowania pracodawców chcących zatrudniać cudzoziemców – informuje wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. Duża liczba składanych w Powiatowym Urzędzie Pracy ofert wymagała od kandydatów znajomości wietnamskiego, chińskiego, hindi, ukraińskiego, angielskiego lub rosyjskiego.

Osobną grupą są pracodawcy oferujący pracę sezonową (w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) obywatelom Republiki Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Armenii. Mają oni obowiązek zarejestrować we właściwym PUP oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy. W PUP w Piasecznie w 2017 r. zostało zarejestrowanych blisko 47 tys. oświadczeńz czego 40 tys. dla pracowników z Ukrainy. Dla porównania w 2016r. zarejestrowano w sumie 40 tys. oświadczeń, w 2015r. 22 tys. a w 2014r. tylko 10 tys.

 – Z powodu tak dużego zainteresowania mamy znacznie więcej pracy. Te kilkadziesiąt tysięcy decyzji w ciągu roku wydaliśmy terminowo, co przy tak dużym zainteresowaniu nie zawsze się w Polsce zdarza. Dochodzi do sytuacji, że firmy zmieniają lokalizację, aby móc u nas uzyskać wszelakie zgody w ustawowym terminie. To cieszy, bo potrzeby w zakresie zatrudnienia są ogromne. Ważne jest więc, aby działać sprawnie i wspierać w tym zakresie naszych przedsiębiorców – podkreśla Strzyżewski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama