UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Nowa nazwa na stulecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejna piaseczyńska szkoła przymierza się do zmiany patrona. Tym razem ustawa dekomunizacyjna to tylko drugi plan.

 

Najstarsza piaseczyńska podstawówka nosi imię 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. W związku z tym, że dywizję utworzono w 1944 r. na terenie ZSRR, w dobie powszechnej „dekomunizacji” taki patron również może znaleźć się „na cenzurowanym”.  Jak się dowiedzieliśmy, rzeczywiście szkoła planuje zmianę patrona.

– Przygotowania są już zaawansowane – poinformowała nas wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak. – Najprawdopodobniej jednak połączymy zmianę nazwy z obchodami 100. rocznicy powstania szkoły, a te zaplanowano na jesień – informuje.

100 lat szkoły i Niepodległej

Obchody 100-lecia utworzenia pierwszej szkoły powszechnej w Piasecznie zbiegną się z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W wypadku piaseczyńskiej „Jedynki” oba wydarzenia są ze sobą mocno powiązane. Szkołę utworzono bowiem tuż po odzyskaniu niepodległości. Początkowo działała w dwóch miejscach – trzy sale były zlokalizowane w budynku przy ul. Warszawskiej a następne trzy w domu przy ul. Kniaziewicza. W tych sześciu pomieszczeniach uczyło się aż 300 uczniów. Na ul. Świętojańską przeniosła się w 1925 r., do zakupionego przez magistrat budynku po zlikwidowanym szpitalu powiatowym. Nowy gmach szkoły zbudowano w 1935 r. i wtedy też szkoła otrzymała imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1975 r. nazwę zmieniono na obecną – 4 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego. 

Demokratyczne wybory

Dyrektor szkoły Krystyna Łęcka opowiada o zorganizowanych na wniosek ówczesnego burmistrza Józefa Zalewskiego obchodach 30-lecia nadania szkole tego patronatu.

– Zaprosiliśmy zarówno kombatantów Armii Ludowej, jak i Armii Krajowej – wspomina. – Uważałam, że należy oddać hołd ludziom, którzy walczyli o Polskę, niezależnie sztandaru. Nie obyło się jednak bez niesnasek – przyznaje. Już wtedy narodził się pomysł zmiany nazwy. Jedną z propozycji byli „Obrońcy Ojczyzny”, drugą w sposób naturalny powrót do korzeni, czyli pierwszego patrona szkoły – Józefa Piłsudskiego.

– Uznałam jednak, że dopóki żyją na naszym terenie kombatanci, którzy przeszli szlak z tą dywizją, nie powinniśmy tego robić. Potem postanowiliśmy połączyć zmianę nazwy z obchodami 100-lecia szkoły – informuje Krystyna Łęcka. W związku z reformą oświaty i połączeniem SP nr 1 z gimnazjum przy al. Kalin pojawiła się jeszcze trzecia propozycja patrona – gimnazjum nosiło bowiem imię Jana Pawła II i dyrekcja uznała, że to również piękny patronat i warto go wziąć pod uwagę. O tym, jakie ostatecznie imię będzie nosiła szkoła zdecyduje cała społeczność szkolna.

– Mam już decyzję Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców. Uczniowie dokonają swojego wyboru po feriach – informuje dyrektor Łęcka. – Optymalna byłaby oczywiście jednomyślność i najbardziej obawiam się sytuacji, w której nie będzie jednoznacznej decyzji – przyznaje. – Wtedy będziemy się zastanawiać, jak wybrnąć z tej sytuacji i kto powinien mieć głos decydujący.

Wygląda na to, że w tej chwili najistotniejszy jest wybór uczniów. Dyrektor Krystyna Łęcka obiecała nam ujawnić wyniki wyborów każdej z grup po zakończeniu uczniowskiego plebiscytu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama