UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Nielegalne schronisko?

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Schronisko w Czaplinku w gminie Góra Kalwaria funkcjonuje od 1,5 roku. Okazuje się, że nie do końca legalnie.

Schronisko w Czaplinku jest pierwszym schroniskiem dla zwierząt w naszym powiecie. Jego właścicielem jest weterynarz Dariusz Różycki, właściciel gabinetu weterynaryjnego Prima Vet w Konstancinie-Jeziornie.

Do schroniska trafiają psy i koty z terenu gminy Konstancin-Jeziorna, ale w 2016 r. trafiały tu także zwierzęta z Góry Kalwarii, a jeszcze kilka miesięcy temu również z terenu gminy Piaseczno.

Schronisko znajduje się przy samej drodze nr 50 między Mińskiem Mazowieckim a Grójcem, otoczone jest lasem, z daleka od zabudowań. Boksy, ogrodzenie, pawilony – wszystko jest nowe. Schronisko funkcjonuje bowiem dopiero 1,5 roku.

Z naszych informacji wynika, że do schroniska nie został jeszcze poprowadzony prąd (ale według jednego z urzędników z Góry Kalwarii pan Różycki ma agregat). Można więc założyć, że na jego terenie nie ma lodówki na leki, chłodziarki na padłe zwierzęta, żadnego alarmu – co biorąc pod uwagę otoczenie i brak całodobowej opieki dla zwierząt, jest dosyć ryzykowne, zwłaszcza dla zwierząt. Samo schronisko natomiast wygląda jakby nie było jeszcze ukończone. Na ogrodzeniu wisi nawet żółta tablica informująca o budowanej inwestycji.

Jak to możliwe, że schronisko bez prądu, które wygląda jak plac budowy, zostało odebrane przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) w Piasecznie? Nie zostało.

– Do tutejszego organu nie wpłynął wniosek w zakresie odebrania do użytkowania bądź zakończenia budowy przedmiotowej inwestycji – poinformowała Fundację Animal Rescue Poland Anna Chrabałowska, inspektor PINB. – W związku z powyższym obiekt o ile jest użytkowany to jest użytkowany nielegalnie.

Obiekt jest użytkowany, co zresztą mogą potwierdzić trzy gminy z naszego powiatu, które płaciły bądź płacą za przetrzymywanie w nim zwierząt. PINB przeprowadzi teraz stosowne postępowanie administracyjne.

Gminy podpisują umowy ze schroniskiem na podstawie nadanego numeru przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii (PIW), a schronisko w Czaplinku taki posiada. W tym czasie nastąpiła jednak zmiana na stanowisku inspektora, nie udało nam się więc skontaktować z poprzednim, który nadał czaplineckiemu schronisku numer.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Jacek Jacek 23 stycznia 2018

  Bardzo dobrze. Koleś usypia masowo psy. Różycki powinien w piekle się smażyć.
  Teraz jakiemuś wyciął nerke... kasa kasa kasa....
  Ciekawe bo pies był gminy. Czy gmina o tym wie?

 • Link do komentarza Autorka tekstu Autorka tekstu 12 stycznia 2018

  Pani Dominiko,

  wcale mnie nie dziwi, że niektórzy woleliby żebym zajęła się czymś innym. Jednak to co napisałam to są fakty. Pod linkiem, który Pani udostepnia znajduje sie m.in. odpowiedź właściciela schroniska, który potwierdza te fakty. Nie ma odbioru, nie ma prądu. Bardziej jednak niż do mojego artykułu odnosi się do Fundacji Animal Rescue Polska, w tym podaje, że uczestniczą oni w tych samych przetargach co on. Przetargi gminy Piaseczno znam akurat bardzo dobrze (to też są fakty) i ARP startuje w przetargach na przewóz zwierząt, a nie na ich przetrzymywanie. Co to ma dokładnie wspólnego z odbiorem przez PINB schroniska, nie wiem.
  Bardzo interesujący jest z kolei komentarz, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Mnie też zastanawia jak można uruchomić schronisko przed odbiorem i funkcjonować tak przez 1,5 roku. Ale przez te 1,5 roku schronisko zarabiało pieniądze (to są puliczne pieniądze, które pochodzą z gmin), trudno więc było czekać, aż wszystko zostanie zalegalizowane.
  Sprawa odbioru to oczywiście kwestia podejścia do polskiego prawa. My jesteśmy od tego aby upubliczniać pewne nieprawidłowości, a te wystąpiły.
  Pozdrawiam
  Joanna Grela

 • Link do komentarza Dominika Dominika 11 stycznia 2018

  Drogi Przeglądzie Piaseczyński,
  zawsze ceniłam Was za to że zajmujecie się sprawami lokalnymi. Dziennikarstwo nawet na poziomie lokalnym może być lepsze i gorsze. Rozważcie to proszę i zastanówcie się czy część twórców Waszych testów nie powinna zająć się pisaniem pasków do TVP.

  Proszę o zapoznanie się komentarzami osób postronnych https://www.facebook.com/groups/509615655869463/permalink/921001651397526/

  Z wyrazami szacunku,
  Dominika

  p.s. Tak się składa, że dobrze znam schronisko. Wielokrotni tam byłam zanim adoptowałam psa.

 • Link do komentarza samanta samanta 10 stycznia 2018

  a to ten sam różycki co usypiał zdrowe psy w pewnym innych schronie. Brawo drążcie temat dowiecie się więcej!

 • Link do komentarza kl kl 10 stycznia 2018

  Najważniejsza jest treść umowy. Jezeli wykonawca nie spełnia warunków umowy to nalezy ja wypowiedziec z wszelkimi konsekwencjami dla wykonawcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama