UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

(Nie)bezpieczna Góra?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy mieszkańcy mogą bez żadnych obaw spacerować po ulicach?

Na początku listopada miastem wstrząsnęła informacja o brutalnym pobiciu, do którego doszło w godzinach wieczornych na ulicy Pijarskiej w Górze Kalwarii. Pewien mężczyzna zaatakował małżeństwo w średnim wieku. Z relacji niektórych mediów wynikało, że przedtem sprawca zaczepiał obywateli narodowości czeczeńskiej, ostatecznie jednak nie zostało to w sposób procesowy potwierdzone. Wśród mieszkańców gminy zawrzało.

„Strach wyjść z domu”

– Skoro o 20.30 dochodzi do pobicia, to co się będzie działo o 23? Tutaj nie można czuć się bezpiecznie – brzmiał komentarz jednej z mieszkanek dotyczący wydarzenia z 4 listopada.

Temat bezpieczeństwa na ulicach w Górze Kalwarii przewija się od dłuższego czasu, osoby zamieszkujące obszar gminy niejednokrotnie – czy to w internecie, czy w rozmowach – skarżyły się na agresywną młodzież. O to, czy wychodząc na wieczorny spacer, mieszkańcy muszą obawiać się o swoje zdrowie, zapytaliśmy Dariusza Zielińskiego, Burmistrza Gminy Góra Kalwaria.

– Uważam, że Góra Kalwaria jest miejscem bezpiecznym. Przypadki łamania prawa – do których niestety, jak w każdym polskim mieście, dochodzi – nie występują tu na ponadprzeciętną skalę. Jak poinformował mnie Komisariat Policji w Górze Kalwarii, w naszym mieście w latach 2016–2017 powiadomiono miejscowych funkcjonariuszy w sumie o trzech przypadkach rozboju, 15 przypadkach uszkodzenia ciała oraz 20 przypadkach kierowania gróźb karalnych – poinformował nas burmistrz.

Gmina podejmuje różne działania mające na celu zapobieganie przypadkom naruszenia prawa przez młodocianych.

– Naruszeniom przepisów przez młodzież trzeba zapobiegać. Gmina ze swej strony, w ramach swoich kompetencji, m.in. rozbudowuje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, by młodym mieszkańcom zagospodarować czas wolny, a Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz lokalne stowarzyszenia organizują szereg zajęć i imprez – mówi Dariusz Zieliński.

Zwiększyć liczbę patroli

– Ponadto samorząd współpracuje z miejscowym komisariatem. Organizowane są debaty społeczne na temat bezpieczeństwa mieszkańców, przedstawiciele policji uczestniczą w posiedzeniach Komisji Gospodarki Komunalnej i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. Gmina wspomaga też komisariat, dofinansowując dodatkowe patrole, a w ostatnich latach dofinansowała zakup radiowozu. Współpracę ze stróżami prawa oceniam pozytywnie – dodaje.

Burmistrz wskazuje, że liczba patroli policji na ulicach może się zwiększyć.

– Myślę, że wspólne działania w kierunku wzrostu poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców przynoszą efekty. W dalszym ciągu będziemy zmierzać do tego, aby w naszej gminie było jak najbezpieczniej. Nadrzędnym celem jest zwiększanie liczby patroli, szczególnie pieszych. Podkreślam: bezpieczeństwo lokalnej społeczności to jeden z priorytetów samorządu i nieustannie przedmiot naszej troski – wyjaśnia burmistrz.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama