UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Kiedy powietrze zabija

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę stężenie szkodliwych pyłów na terenie Konstancina znacznie przekroczyło dopuszczalny stan. Czemu smog jest groźny?

 

Smog pochodzi z niskiej emisji, czyli z kominów domów oraz spalin. Pojawia się głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy zaczynamy ogrzewać domy. Smog pojawia się, kiedy pyły stoją w miejscu, a robią to przy mroźnej i bezwietrznej pogodzie. Tworzy się wówczas mgła, zresztą sam wyraz pochodzi z połączenia angielskich smoke (dym) oraz fog (mgła). Tyle że nie jest to romantyczne zjawisko, tylko śmiertelnie niebezpieczne. Zabija w Polsce prawie 50 tys. osób rocznie (dane Komisji Europejskiej).

– Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży) – informuje Wojewódzki Inspektorat Jakości Powietrza w woj. Mazowieckim. – Pyły absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Inhalowane do płuc mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek

W lutym tego roku obiegła świat informacja, że naukowcy z University of Southern California w USA opublikowali w magazynie „Translational Psychiatry” wyniki badań, z których wynika, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera.

Uzasadniony strach przed smogiem potęgowany jest przez to, czego jeszcze o nim nie wiemy. Nie jest to nowe zjawisko, a naukowcy wciąż odkrywają, że ma wpływ na coraz to nowe choroby. Kiedyś wydawało się ludziom, że palenie papierosów nie jest szkodliwe. Ale jest.

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama