UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Doskonałe miejsce do mieszkania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powiat piaseczyński to prężnie rozwijający się region posiadający wiele atutów.

 

Jego lokalizacja w pobliżu Warszawy oraz konkurencyjne ceny mieszkań sprawiają, że mieszkańców z roku na rok przybywa. Z czego to wynika i co oznacza dla powiatu?

Według danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, w latach 2014-2017 w powiecie piaseczyńskim przybyło niemal 8 tysięcy mieszkańców. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku było nas 182 076 osób.

Największy przypływ ludności odnotowują Piaseczno oraz Lesznowola. W Górze Kalwarii i Konstancinie-Jeziornie, podobnie jak w Prażmowie i Tarczynie, wzrost jest raczej stabilny.

Czemu w naszym powiecie przybywa mieszańców?

– Ludzie z Polski w poszukiwaniu pracy często wybierają Warszawę, jednak mieszkania w naszym powiecie są znacznie tańsze. Komunikacja ze stolicą jest coraz sprawniejsza. Staliśmy się więc naturalnym miejscem osiedlania osób z południa Polski, np. Kielc czy Radomia, którzy w Warszawie. Jest taniej, ale na tyle blisko, że można codziennie do stolicy dojezdżać – mówi nam Arkadiusz Strzyżewski, wicestarosta powiatu piaseczyńskiego.

Powiat piaseczyński ma także niezaprzeczalną zaletę, czyli przyrodę.

– U nas jest zielono, ale wciąż blisko metropolii – mówi nam Strzyżewski.

Faktycznie, nasz powiat przyrodą może się pochwalić. 40 km brzegu Wisły, Kraina Jeziorki, Górki Szymona i przepiękne Lasy Chojnowskie to naturalne okoliczności przyrody naszych mieszkańców.

Poza tym, nasze miasta niezaprzeczalnie pięknieją. Rewitalizacje placów publicznych i parków powodują, że podwarszawskie miasta przestają kojarzyć się z sypialnią stolicy, a zaczynają żyć własnym życiem.

Coraz więcej imprez kulturalnych, odbywających się w plenerze również o tym świadczy. Kina plenerowe, Noc Muzeów, festiwale muzyczne to imprezy, które przyciągają coraz większą ilość mieszkańców.

W związku z napływem ludności przybywa także wpływów do budżetu z podatku PIT, a co za tym idzie również inwestycji, które mogą być realizowane przez powiat i gminy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama