UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sergiusz Muszyński chce wymóc na samorządzie, aby zmienił nazwę LO przy Chyliczkowskiej. Temat ciągnie się od wielu miesięcy.


W numerze 130. PP, w grudniu ubiegłego roku, opisaliśmy starania wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, Sergiusza Muszyńskiego, o zmianę nazwy Liceum Ogólnokształcącego im. I Dywizji Kościuszkowskiej. Według niego nazwa ta wpisuje się w założenia ustawy dekomunizacyjnej.
W swojej interpelacji pisał: „I Dywizja Kościuszkowska została utworzona w 1943 roku decyzją Państwowego Komitetu Obrony Związku Radzieckiego. Stanowiła część wojsk Związku Sowieckiego, a nie Polski, co podkreśliły władze RP na uchodźctwie w specjalnym oświadczeniu. Dowódcą I Dywizji Kościuszkowskiej był gen. Zygmunt Berling, uznany przez rząd RP na uchodźctwie, za zdrajcę oraz skazany przez sąd polowy zaocznie na karę śmierci. Żołnierze służący w tej dywizji składali przysięgę dochowania wierności Związkowi Sowieckiemu oraz zachowania braterstwa broni z Armią Czerwoną”.
Nie dla wszystkich historia Dywizji jest jednoznaczna. W artykule z grudnia podaliśmy przykład Tadeusza Sosińskiego, który w swojej książce „Przez życie pod wiatr” pisze, że wielu żołnierzy, którzy nie dostali się do Armii Andersa i zostali przez rząd RP na uchodźstwie pozostawieni sami sobie na bocznicach kolejowych w drodze do miejsc rekrutacji, trafili do I Dywizji. On sam w 1940 r. został z rodzicami i siostrą deportowany w głąb ZSRR, dlatego też „nie zdążył” do Armii Andersa, odmówił przyjęcia sowieckiego obywatelstwa, za co trafił do więzienia, po czym dotarł do formującej się w Sielcach I Dywizji Kościuszkowskiej.
Kwestię nazwy miał ocenić IPN. Na stronie Instytutu widnieją nazwy do zmian i te, które są błędnie uznawane za konieczne do zmiany. I Dywizji nie ma do tej pory ani w pierwszej ani w drugiej grupie, chociaż wg IPN do zmiany kwalifikuje się kilka armii, batalion i korpus.
Sergiusz Muszyński wraz z Michałem Grzesło wystosowali 20 lipca br. kolejną interpelację do przewodniczącego Rady Powiatu, Włodzimierza Rasińskiego, w sprawie zmiany patrona IV LO. Tym razem uzasadnieniem jest nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej, podpisana przed prezydenta Andrzeja Dudę 17 lipca br., a dokładniej punkt, z którego wynika, że za jednostki organizacyjne uważa się przede wszystkim szkoły i ich zespoły.
Według radnych nowelizacja oraz wspomniany punkt kończą spór, czy ustawa dotyczy także szkół. Wątpliwości od początku wzbudza jednak sama nazwa, a nie to gdzie jest ona zamieszczona. W końcu jeszcze w ubiegłym roku Franciszek Zubrzycki przestał być patronem szkoły w Baniosze.
Czy I Dywizja Kościuszkowska przestanie być patronem „Chyliczkowskiej”? Według radnych samorząd powiatowy ma na to czas do października 2018 r.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Reklama

Strona społecznościowa

Reklama

Reklama